Corporate governance and provisions under IAS 37
Kurumsal yönetim ve IAS 37 kapsamında karşılıklar
  1. Tez No: 367941
  2. Yazar: ÖZEN ECE ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Karşılıklar gerçekleşme zamanı ve tutarı belli olmayan yükümlülüklerdir. Karşılıkların zaman ve tutar açısından doğasında var olan bu belirsizlik onların geleceğe yönelik bilgi olarak algılanmasına neden olmaktadır. Son yıllarda dinamik ekonomik çevre ve elbette ki küresel anlamda yaşanan muhasebe düzenlemelerinin sonucu olarak ileriye dönük bilgi ile ilgili çalışmalar büyük ölçüde önem kazanmıştır. Dolayısıyla, sadece geçmişe dönük bilgi yeterli olmamakta, yatırımcılar akıllıca karar verebilmek için ileriye dönük bilgi talep etmektedirler. Diğer bir yandan, kurumsal yönetim bilgi asimetrisi ve vekâlet problemini azaltan, buna bağlı olarak finansal raporlamayı ve sunum kalitesini etkileyen bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda, bu tez Türkiye'de karşılıkların ne ölçüde sunulduğunu ortaya çıkarmayı ve karşılıklar ile kurumsal yönetim arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmada, 2005-2010 yılları arasında Borsa İstanbul (BIST)'dan 1078 firma-yıl verisi kullanılarak panel veri analizi yöntemi uygulanmaktadır. Genel bulgular 1078 firma-yıl gözlemi içerisinde %62'sinin karşılık ayırdığını ve bunlar arasında sadece %32'sinin IAS 37'nin tam açıklama gerekliliklerini karşıladığını göstermektedir. Ayrıca, karşılık ayıran firmalar karşılık ayırmayanlar ile karşılaştırıldığında, daha büyük yönetim kurulları, daha yoğun sahiplik yapıları ve daha fazla kurumsal sahipler ile karakterize olmaktadır. Aynı zamanda, büyük yönetim kurulları, yüksek yönetim kurulu bağımsızlığı ve yoğun sahiplik yapısına sahip olan firmaların TK/TY oranı daha yüksektir. Son olarak, tam açıklama yapan firmalar daha büyük yönetim kurullarına, daha yüksek sahiplik yoğunluğuna ve kurumsal sahiplere ve daha az CEO ikiliğine sahiptirler.
Özet (Çeviri)
Provisions are liabilities with uncertain timing or amount. The uncertain nature of provisions in terms of timing and amount make them perceived as forward looking information. In recent years the research for forward looking information gained valuable attention due to the dynamic economic environment and of course recent accounting regulations worldwide. Therefore, decisions only rely on historical information would not be enough, investors are asking for forward looking information that will be helpful for giving wise decisions. On the other hand, corporate governance serve as an important tool for moderating information asymmetry and agency problems hence influencing the financial reporting and disclosure quality. With this regard, this thesis aims to aims to illustrate the extent of disclosure of provisions in Turkey and explore the relation between provisions and corporate governance. Current thesis utilizes a panel data analysis methodology using a sample of 1078 firm-year observations from Borsa Istanbul (BIST) between the years 2005-2010. Overall findings indicate that, 62% of 1078 firm-year observations recognize provisions; and among the ones that recognize provisions only 32% provides IAS 37's full disclosure requirements. Moreover, firms that recognize provisions have larger board of directors and are more likely to be characterized with concentrated ownership and institutional owners comparing to firms that do not recognize provisions. Also, firms with larger board of directors, greater independence of board of directors and concentrated ownership have higher TP/TD ratios. Finally, firms that make full disclosure of provisions are more likely to have larger boards, have higher ownership concentration and institutional owners and less likely to have CEO duality.