Türk Ticaret Kanunu'nun getirdiği yenilikler açısından aile işletmelerinde kurumsal yönetimin incelenmesi
Analysis of the Turkish Commercial code's innovations about corporate governance in family business
  1. Tez No: 438202
  2. Yazar: EMRAH YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELİL KOPARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu kapsamında düzenlenerek zorunlu uygulama esasına dönüştürülen kurumsal yönetim ilkeleri ile ilgili hükümlerin aile işletmeleri açısından nasıl etkiler doğuracağını ortaya koymaktır. Çalışmada aile işletmeleri ve kurumsal yönetim konuları hakkında genel bir çerçeve çizilmiş ve kurumsal yönetimin dört temel öğesi olan şeffaflık, adillik, hesap verebilirlik ve sorumluluk ilkeleri kapsamında 6102 sayılı kanunda yapılan düzenlemeler değerlendirilmiştir. Çalışma içerisinde kurumsal yönetim ilkeleri doğrultusunda 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu hükümleri ile ilgili olarak belirli kategoriler oluşturulmuştur. Bu kategorilerde yer alan düzenlemeler öncelikle ilkeler kapsamında değerlendirilmiş, daha sonra bu düzenlemelerin aile işletmeleri açısından yaratacağı olumlu olumsuz durumlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to show which effects the provisions related to corporate governance principles which have been regulated as mandatory application within the scope of Turkish Commercial Code No. 6102 will breed with regard to family businesses. In this study, a general frame concerning family businesses and corporate governance subjects has been drawn and the regulations which made under Turkish Commercial Code No. 6102, have been evaluated within the scope of four main elements of corporate governance, namely transparency, fairness, accountability and responsibility principles. In the study, specific categories concerning provisions of Turkish Commercial Code No. 6102 have been established in accordance with corporate governance principles. At first, the regulations covered within these specific categories have been assessed within the scope of corporate governance principles, and then with regards to family businesses positive and negative outcomes which will be brought forth by these regulations have been discussed.