Zilhiccce ayıyla ilgili rivayetler üzerine hadis kritiği açısından bir inceleme
An analysis of narrations about dhu'l hijjah in relation to hadith critique
  1. Tez No: 367950
  2. Yazar: GÜLTEKİN BİBAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN YENİBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Zilhicce ayı, içinde kutsal gün ve geceler olan bir zaman dilimidir. Zilhicce'nin ilk on gecesine Kur'an'da yemin edilmiştir. Arefe günü ve Kurban Bayramı bu ayda bulunmaktadır. Zilhicce'nin ilk on gününde ve Arefe gününde oruç tutulmasıyla ilgili hadisler bulunmaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde, İslam'da kutsal kavramı, kutsal gün, gece ve mekânlar incelendi. İkinci bölümde de Zilhicce ayıyla ilgili hadisler incelendi. Bu hadislerin güvenirlik yönü araştırıldı. Ayrıca hadisler senet ve metin açısından tahlil edildi. Buna göre hadislerin sıhhat derecesi tespit edildi. Sonuç olarak, bu konuda pek çok sahih hadis olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Month of Zilhicce is a time period in which there are sacred days and nights. The first ten nights of Zilhicce are sworn on in Qur'an. Eve and eid-ul-adha (feast of sacrifice) are in this month. There are hadiths about importance of fasting on the first ten days of Zilhicce and eve. In this study, firstly, concept of sacred is discussed, and sacred days, nights and places are analyzed. In the second part, hadiths about Zilhicce month are examined. Reliability of these Hadiths is investigated. Moreover, hadiths are analyzed in terms of proof and context. In accordance with these analyses, degree of reliability of hadiths is determined. Consequently, it is seen that there are a lot of reliable hadiths in this topic.