Öğretmenlerin klinik denetim algıları (Kırıkkale ili örneği)
Teacher perceptions of clinical supervision (Kırıkkale case)
  1. Tez No: 367963
  2. Yazar: GÖKHAN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYPAY, DOÇ. DR. ALİ TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma; Kırıkkale il merkezinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı resmi temel eğitim kurumlarında (Anaokulu, İlkokul ve Ortaokul) maarif müfettişlerince yapılan denetimlerde klinik denetime ilişkin öğretmen algılarının hangi düzeyde olduğunu ve klinik denetimi etkileyen faktörlerin neler olduğunu belirleyerek, bu algıların araştırmaya katılanların kişisel değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediklerini ortaya koymayı amaçlamıştır. Araştırmanın örneklemini, Kırıkkale ili merkezinde Temel Eğitim Kurumlarında görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmada;“Kişisel Bilgi Formu”ile birlikte“Çağdaş Eğitim Denetimi İlkeleri”ve“Klinik Denetime Yönelik Davranışlar”adıyla Köklü (2007) tarafından geliştirilen anketler kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 15 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen verilerle ilgili frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve öğretmen algılarının ortalama ve standart sapma değerleri bulunarak tablolar hazırlanmıştır. Daha sonra söz konusu algılar,“Kişisel Bilgi Formunda yer alan demografik değişkenlere göre varyans analizi kullanılarak karşılaştırılmıştır. ”Çağdaş Eğitim Denetimi İlkeleri“ ve ”klinik denetime yön elik davranışlarına ilişkin algıları" bağımsız örneklem t- testi, ANOVA, Scheffe ve Korelasyon testleri ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; temel eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin yapılan Anova analiz sonuçları klinik denetime yönelik davranışlarına ilişkin algı düzeyleri arasında (okul türü, meslekteki kıdem, okul büyüklükleri, öğrenim durumları bakımından), t testi sonuçlarına göre (ödül almalarına, cinsiyete) ve Öğretmenlerin Çağdaş Eğitim Denetimi İlkeleri ile Klinik Denetim Algısına İlişkin Korelasyon Analizi sonuçlarına göre anlamlı bir farklılık gösterdiği, sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to learn the level of perceptions of teachers' ,work in public schools in Kırıkkale, about the Clinical Audit which were used by educational supervisors and hence to decide whether the perceptions of teachers differ, based on their individual variables. The sample of study was selected from the Kindergarten, primary and high schools teachers working in those schools in Kırıkkale. In the study ;“Personal Information Form”,“Contemporary Educational Supervision Principles”, and“Clinical Audit behavior”, which was developed by Root (2007), were used. The data was analysed using frequencies, percentages, means and standard deviations values regarding the perceptions. Variables concerning perceptions were compared with t-tests and analysis of variance. Then comes the perceptions using analysis of variance were compared based on the demographic variables in the Personal Data Form.“Contemporary Educational Supervision Principles”and“Clinical Audittoconduct an”were analyzed with the independent samples t -test, ANOVA and by Scheffee tests. In the research; significant differences were found between for teachers working in basic education institutions, ANOVA was used for clinical audit for the behavior perceptions between levels (school type, experience, school size, educational level terms), and t-test results (whether they received receive awards, gender) indicated a significant relationship. While there is a significant relationship among variables based on correlations.