İş yaşamı kalitesi ve değerler: Hizmet sektöründe bir araştırma
Quality of work life and values: An inquiry on service sector
- Tez No: 367972
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İş yaşamı sadece bedensel ve zihinsel olarak faaliyette bulunduğumuz bir alan değil psikolojik etki ve etkileşimlere de açık olduğumuz bir alandır. Bu sebeple iş yaşamındaki olumsuzluklar kişiyi hem bedensel hem zihinsel olarak etkilerken kişinin psikolojisi üzerinde de önemli bir role sahiptir. İş yaşamının kişinin üzerinde bu denli etkilerinin olması iş yaşamının niteliklerinin belirlenmesini gerekli kılmakta ve bu niteliklerin çalışanların değerleriyle uyumlu hale getirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu husustan yola çıkarak araştırmamda iş yaşamı kalitesi ve değer kavramları araştırılarak, aralarındaki ilişki anket yoluyla toplanan verilerin çeşitli analiz teknikleriyle hesaplanması sonucu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Business life is not only an area in which we operate as physical and mental however it is also an area that is open to psychological effects and interactions. Therefore, while the business life negativitiy effects people both physically and mentally and it also has an important role on the psychology of the person. Such an effect on a person's work life is required to make the determination of the quality of work life and these qualities are required to be aligned with the values of the employees. Based on these considerations, this study investigated the concepts of quality and value of business life, the relationship between data collected through a questionnaire have been identified as a result of the calculation on a variety of analysis techniques.