Türkiye'de 2003-2013 yılları arasında uygulanan eğitim politikalarının eğitimde fırsat eşitliği bakımından analizi
The analysis of educational policies in Turkey in terms of equality of oppurtunity in education between 2003-2013
- Tez No: 367971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM HAKAN KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de 2003-2013 yılları arasında eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak adına uygulanan politikaların neler olduğu ve bu politikaların çocuğu okula devam eden veliler tarafından nasıl algılandığını tespit etmektir. Araştırmada öncelikle fırsat eşitliği, eğitimde fırsat eşitliği ve eğitimde fırsat eşitliğini etkileyen faktörler üzerinde durulmuş. Daha sonra bu faktörler açısından Türkiye'de eğitimde fırsat eşitliği adına uygulanan politikalar belirlenmiş ve bu politikaların Uşak ve Ardahan illeri merkez ilçelerinde veliler tarafından nasıl algılandığı tespit edilmiştir. Uygulanan politikaların tespiti için belge tarama yöntemi seçilmiştir. Uygulanan politikaların veliler tarafından nasıl algılandığının tespiti için ise araştırmacı tarafından hazırlanan ölçek uygulanmıştır. Araştırma sonucunda Ardahan ili merkez ilçesinde yaşayan katılımcıların, Uşak ili merkez ilçesinde yaşayan katılımcılara göre uygulanan politikalardan daha memnun oldukları ortaya çıkmıştır. Ayrıca Türkiye'de 2003-2013 yılları arasında uygulanan politikalardan; ücretsiz yurt/pansiyon imkânı, ders kitaplarının ücretsiz dağıtılması, ailelere öğrencileri için para ödenmesi, eğitim bursu sağlanması ve sınıflara etkileşimli akıllı tahta konulması / konulacak olması maddeleri Uşak ilinde, ders kitaplarının ücretsiz dağıtılması, ailelere öğrencileri için para ödenmesi, ücretsiz yurt/pansiyon imkanı, ücretsiz yemek imkanı ve kıyafet yardımı sağlanması Ardahan ilinde diğer maddelerin aritmetik ortalamalarına göre daha yüksek olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The Purpose of this study is to detect. which policies are implemented by the during the period 2003-2013 on equality in education and how these policies are percieved by the parents of school children in Turkey. In this research, primarily Equality of Opportunity, Equality of Opportunity in Education and Equality of Opportunity in Education has been focused on . Then these factors in terms of equality of opportunity in education in Turkey have been identified. The policies which have been implemented During the period of 2003-2013 the government to ensure equality of opportunity in education, have been identified and it is demonstrated how it is perceived by the people living in the central districts in the provinces of Ardahan and Uşak. Also in Turkey between the years 2003 and 2013 in Uşak free of charge dormitory accommodation facilities, free textbooks distribution, paying families money for students, providing scholarship and classes with interactive smart boards items, whereas in the province of Ardahan free textbooks distribution, paying families money for students, free dormitory facilities, free food and clothing assistance items are found in higher arithmetic mean than other items. For the detection of implemented policies, document screening method is selected. In order to find out how the implemented policies are acquired by the public, the prepared scale is applied.