Risâle-i Rufekâ (İnceleme-metin-tıpkıbasım)
Ri̇sâle-i̇ Rufekâ (Analysis -text-faximile)
  1. Tez No: 367976
  2. Yazar: NERMİN ÇAMALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Tasavvuf, insanı, kötü davranışlardan uzaklaştırıp iyi huylarla bezenmesine yol açar. Tasavvuf Allah sevgisi üzerine kuruludur ve Allah'ın güzelliğine koşmaktır. Bu sebeple tasavvuf her çeşit güzel huya benzemek için kurulmuş bir sistemdir. Tasavvuf, Orta Asya'da İslamiyet ile birlikte çeşitli din ve kültür farklılıklarını içine alarak beslenen bir yapıya dönüşmüştür. 13. yüzyılda yaşanan Moğol istilası ile beraber Anadolu'ya çok fazla göç olmuştur. Moğollardan kaçan şeyhler ve dervişler Anadolu'ya sığınırlar. Böylece tarikatlar, tekkeler Anadolu'da varlık kazanmaya ve âlimler de tasavvuf düşüncesi üzerinde etkili olmaya başlarlar. Böylece tasavvuf edebiyatının ilk ürünleri Anadolu'da verilmeye başlamıştır. Biz bu eser ile 19. yüzyılın başlarında yaşamış mutasavvıf bir şâir olan Sıdkî' nin İmam-ı Gazâlî'nin tasavvuf sisteminden faydalandığını göstermeye ve insan-ı kâmil mertebesine ulaşmak için bahsetmiş olduğu, on iki yol hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Ve bu çalışma ile tasavvufî eser olan Risâle-i Rufekâ'yı günümüz Latin harflerine aktarırken Sıdkî Efendi'nin ulaştığı edebi ve tasavvufî derinliği anlamaya özen gösterdik.
Özet (Çeviri)
Tasavvuf (Islamic mysticism / Sufism) leads people to move away from their improper behaviors, however, it adorns them with the good ones. Tasavvuf was established on the love of Allah and it means“to run towards the beauty of Allah.”For that reason, tasavvuf is a system formed to resemble all sorts of good comportments. With Islam, Tasavvuf was transformed into a structure in the Central Asia, including various kinds of religious and cultural differentiations. With the Mongolian invasion in the 13th century, there were a lot of migrations to the Anatolia. The sheikhs and dervishes, who were running away from the Mongolians, took shelter in Anatolia. As a result, religious brotherhoods and dervish lodges commenced to get strengthened and scholars started to be effective on the idea of tasavvuf. Therefore, the first products of the Tasavvuf literature were started to emerge in Anatolia. In this work, we tried to show that Sıdkî, a 19th century poet of tasavvuf, benefited from the system of tasavvuf of Imam Gazali and to give information about the twelve steps which were mentioned to reach the level of mature person. In addition, in this work, on one hand we transliterated the Risâle-i Rüfekâ into the present-day Latin script and on the other hand, aimed to understand the literary and mystical depth of Sıdkî Efendi.