Ailenin mahremiyet konularının deşifre edilmesinde medyanın rolü: Evlilik programları örneği
The role of media in exposition of the private issues if the family: The case of marriage programs
  1. Tez No: 368008
  2. Yazar: YİĞİT ATALAY ÖKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇAHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Mahremiyet ve açıklık büyük iletişim araçları sayesinde tamamen birbirine girdi ve artık bireyleri garanti altına alan hiç özel alan yoktur. Özel olarak karar kılınan mahremiyet alanı, deşifre ediliyor ve bu yüzden boş hale geliyor. Gösterilere ilaveten, insanların özel hayatlarının yeri korunur, özel hayatlarının korunduğu yerde tekrar oyun gösterileri organize edildi ve büyük medya'nın ilk argümanı, kademeli olarak sokaktaki insanlar sıradan oldu ve onların yaşam hikayeleri; acı, gözyaşı, kan, mutluluk gibi duygularla doldu. Bazı insanlar, medya'ya kendilerini sunmanın bir yolu içinde ve tereddütsüz şimdi büyük medya'nın gönüllü bir argümanıdır. Toplumun çoğu kesimi, bu gönüllü sunumun izleyicileri oldular. Deşifre etmek için büyük medya'nın insanları arayışı ve onların gönüllü katılımı, toplumun kültürel yapısına bakılarak değerlendirilmesi gereken bir konudur.
Özet (Çeviri)
Privacy and openness have completely intermingled thanks to mass communication devices and there is not any private sphere that is guaranteed to individuals anymore. Sphere of privacy, which ceased to be private, is being deciphered and therefore is being emptied. In addition to shows, in which private lives of people are covered, game shows have been organized in which again private lives are covered, and the primary material for mass media has gradually become ordinary people on the street and their life stories filled with emotions such as pain, tear, blood and happiness. Some people are now a voluntary material of mass media without hesitation and in a way they present themselves to media. Many sections of the society have become audiences of this voluntary presentation. Mass media's call to people for revealing and their voluntary participation is a subject that should be touched upon with regard to cultural structure of the society.