The ideologies of oppression: A comparative study of Ngugi Wa Thiong'o and İsmail Kadare
Eziyetin ideolojileri: Ngugi Wa Thiong'o ve İsmail Kadare'nin karşılaştırmalı araştırması
- Tez No: 368007
- Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMED BAKARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 506
Özet
Bu çalışma Ngugi wa Thiong'o ve İsmail Kadare'nin seçilmiş kitaplarını postkolonial edebiyat teorisine dayanarak ve karşılaştırma metodunu kulanarak araştırılacaktır. Postkolonial etiketi evrensel durumuna ışık tutmayı başardığı gibi, bu teori de fazlasıyla kapsamlı bir perspektife sahiptir. Bőylece, postkolonial teorinin őğretileri ışığında, bu iki yazarın kurgusal ve kurgu olmayan çalışmaları, hem de onların zaman içeresindeki bakış açılarının nasıl bir değişiklik gősterdiği araştırılacaktır. Ngugi ve Kadare'nin çalışmaları, bu iki yazarın gűnűműzűn entelektűel tanımına, kunumlarına ve evrensel deġerlere sadık kalarak birebir uyduklarını gőstermektedir. Ngugi ve Kadare'nin entellektűel duruşları kurgularında dahil ettikleri hem yerli hem de uluslararası tanınmış edebi sembol ve figűrleri ele alarak araştırılacaktır. Bu onların tehlikede olan kűltűrlerini tanıtmak, őtekileştirmeyi ve yabancılaştırmayı azaltmak, ve eziyete dolaylı olarak karşı çıkma yolu olduğu savunulacaktır. Son olarak, hem űlkelerinin edebiyatı için hem de dűnya edebi zenginliği için Ngugi ve Kadare'nin değerli varlığı, Kenya ve Arnavut etnik kimliğini canlandırma çabalırını gőz őnűnde bulundurarak ele alınacaktır. Yinede, onların eziyet ve őtekileştirmeye karsi çabaları bu çalışmanın ana hatlarını çizen őğe kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation will study selected works of Ngugi wa Thiong'o and Ismail Kadare utilizing a reconsidered comparative method founded on the postcolonial theory. This theory has as an encompassing perspective as the label postcolonial itself that accurately manages to refer to the global condition. So, postcolonial theory will be used to analyze the two authors' fiction and non-fiction as well as the way they have developed in time. Ngugi and Kadare's works point out that the two writers could be considered two prominent exemplifications of the definition for the contemporary intellectual: loyal to their vocation and to universal moral values. Ngugi and Kadare's intellectual devotion will also be analyzed by focusing on the native as well as internationally acclaimed literary figures and symbols so abundantly used in their fiction. This seems to be their way to promote the endangered cultures, diminish marginalization and alienation, and indirectly oppose oppression. Their value for the letters of their countries as well as for world literary wealth will finally be analyzed in the light of how Ngugi and Kadare attempted to revitalize Kenyan and Albanian identities, respectively. However, it remains their struggle against oppression and marginalization to create the backbone of this study.