Ambalaj grafiğinin satın alma kararına etkisi
Raphic packaging the effect of the purchasing decision
  1. Tez No: 368014
  2. Yazar: ÖZGE SARIGÜL
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MEMETŞAN YILDIZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ambalaj, ürünün tanıtımı ve satılması için önemlidir. Tüketicinin ürünü alması için önce dikkat çekilmelidir. Bu da ambalaj ile mümkündür. Ambalaj grafiği bu aşamada önem kazanmaktadır. İyi bir ambalaj tasarımında seçilen renk, yazı ve biçimler uyumludur ve bu ürünün kalitesini ön plana çıkartarak tüketiciye de güven duygusu verir. Günümüzde rekabetçi piyasada ambalajlı ürünlerin önemi gün geçtikçe daha da artmaktadır. Günümüz piyasa şartlarında sürekli artan oranda ürün çeşitliliği karşısında tüketiciler tercih yaparken ürünlerin hemen hemen her özelliğine dikkat edip, oldukça seçici davranışlar göstermektedirler. Genellikle gıda maddeleri tüketicilere büyük marketlerin raflarında ambalajlı olarak sunulmakta ve müşterilerin ilgisini çekerek seçip alma yöntemiyle pazarlanmaktadır. Raflardaki hemen her ürün kendi ambalaj özellikleri çerçevesinde sergilenmekte ve adeta kendi kendine satış elemanı fonksiyonunu yüklenmiş olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Package is essentinal for the presentation and sale of the product. For consumer, to buy the product, their attenrion shold be called to. This is possible with package. In this stage, packaging graphic comes into prominence. In a well designed package, the chosen color, script and types are in harmony and this gives the feeling of self confidence to the cosumer by featuring the quality of the product. Nowadays, recenty, the importance of packed products have increased more and more in the competitive market. While consumers make their preferences for the product variability increasing consistenly in the present market conditions, they indicate fairly the selective behaviors, paying great attention to almost each characteristic of products. Food products are generally presented to customers as exhibition of their packaged from on the shelves in the gross supermarkets and marketed by the method of purchasing after selection, attracting the interest of the costumers. Almost every food product is exhibited whith its packing material and undertakes virtually its own salesman function.