Effectiveness of product placement applications on Turkish television media
Türk televizyon medyasında ürün yerleştirme uygulamalarının etkililiği
- Tez No: 368022
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DİLBER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Televizyon medyasında (TV) ürün yerleştirmelerin popülaritesi geleneksel reklamlara geçerli bir alternatif olarak her geçen gün artmaktadır. Son PQ medya raporuna göre (2012) TV medyasında ürün yerleştirmeye yapılan küresel harcamalar şimdiden 5.37 milyar dolara ulaşmış bulunmaktadır. Ancak, popülaritesine rağmen, ürün yerleştirme etkililiğini araştıran kapsamlı akademik çalışmaların sonuçları henüz bu bağlamda kesin bulgular sunamamıştır. Bununla birlikte, ürün yerleştirmelerinin Türkiye'deki uygulamasına bakılacak olunursa, Türk TV medyasındaki söz konusu uygulama Nisan 2011'den itibaren serbest bırakılmıştır, diğer bir deyişle Türk TV medyasında ürün yerleştirme uygulamalarının henüz emekleme evresinde olduğu söylenebilir. Buna bağlı olarak, bu tez çalışmasının amacı ürün yerleştirme etkililiği, özellikle Türk TV medyasındaki ürün yerleştirme uygulamalarının etkililiği, konusunu kapsamlıca araştırıp incelemektir. Bu çalışmada, bir deneysel araştırma metodu olan, nöromarketing, ile birlikte geleneksel araştırma metodu olan anket 91 katılımcıya uygulanmıştır. Katılımcıların farklı Türk TV dizilerinden elde edilmiş değişik ürün yerleştirmelerinin bulunduğu video klipleri izlerken nöromarketing ölçüm sürecine tabi tutulmuşlardır. Ayrıca, katılımcılardan nöromarketing ölçüm öncesi ve sonrasında anket tamamlamaları istenmiştir. Her iki metottan elde edilen bulgular ile ürün yerleştirmenin etkililiği çift yönlü bir şekilde keşfedilmiştir. İlk olarak, ürün yerleştirmelerinin etkililikleri nöromarketing ölçümünün ana çıktıları olan Duygusal Bağlılık (EA), Dikkat (AT) ve Stres (STRS) nöroskorları, nöromarketing referans (benchmark) etkililik skorlarına nispeten test edilmiştir. İkinci olarak, ürün yerleştirme etkililiği ürün yerleştirme uygulaması ile ilgili olan faktörlere nispeten değerlendirilmiştir. Sonuçlar ürün yerleştirmeden önce uygulanan reklamın yerleştirmenin etkililiğinin, özellikle dikkat çekme bağlamında, anlamlı olarak arttırdığını göstermiştir. Ayrıca, son günlerde Türk TV medyasında popülaritesi artan bir ürün yerleştirme stratejisi olan sanal ürün yerleştirmelerin aslında etkililiği olmayan bir yerleştirme stratejisi olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The popularity of product placement on television (TV) media as a viable alternative to traditional commercials has been increasing rapidly. Latest PQ Media report (2012) noted that global spending of product placements on TV medium has already reached $5.37 billion. However, despite its popularity, extant academic research investigating evidences of product placement effectiveness yielded inconclusive results as yet. In addition, with regard to its practice in Turkey, product placements on Turkish TV media, which is allowed as of April 2011, can be said to be on its infancy period. Therefore, the aim of this thesis study is to take an initiative to shed a light on the effectiveness of product placements, in particular for those on Turkish TV media, by employing a research methodology involving both experimental and traditional research methods: neuromarketing and questionnaires. 91 study participants were subjected to neuromarketing measurement process while viewing video clips from different Turkish TV series that involved various product placements. In addition, they were required to complete questionnaires prior to, as well as, after the neuromarketing measurement process. Based on the data obtained from both methods, effectiveness of product placements was explored bilaterally. First, main outputs of neuromarketing measurement process, namely Emotional Attachment (EA), Attention (AT) and Stress (STRS) neuroscores, were tested in relation to respective neuromarketing effectiveness benchmark scores. Second, assessing effectiveness in relation to product placement execution related factors was performed. Results revealed that executing traditional ad of the placed product prior to the placement boosts its effectiveness, in particular in terms of attention attraction. Additionally, virtual product placement, which is becoming an increasingly popular placement strategy on Turkish TV media, was evidenced to be an ineffective placement strategy.