Investigating the determinants of foreign direct investment in Sub-Saharan Africa
Sahra Altı Afrika'da doğrudan yabancı yatırımları etkileyen faktörlerin araştırması
- Tez No: 368024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, Sahra Altı Afrika'ya yapılan doğrudan yabancı yatırımları ve yatırımı etkileyen faktörleri inceledik. Literatür 'de yayınlanan çalışmalarda doğrudan yabancı yatırımların en az gelişmiş ülkelerin ekonomik büyümesi üzerinde önemli etkisinin olduğunu vurgulanmıştır. Bu ülkelerin çoğunluğunun Sahra Altı Afrika bölgesinde bulunması yabancı yatırımların Afrika ülkeleri için önemini göstermektedir. Bu yüzden, bölgeye gelen doğrudan yabancı yatırımların artırılması ve etkin teşvik politikalarının belirlenmesi için yabancı yatırımları belirleyen faktörler cevaplandırılması gereken önemli bir soru olmuştur. Doğrudan yabancı yatırımların tahmini için modelimizde Kaynak İhracatı, Nüfus, Elektrik Üretimi, GSYİH Büyüme Oranı, Kişi Başına Gelir ve en son yaşanan küresel ekonomik kriz için aylak değişken kullanılmıştır. Çalışmamızda 1995-2012 yılları arasında 47 Sahra Altı Afrika ülkesini ele aldık.
Özet (Çeviri)
In this study, we analyze the FDI (Foreign Direct Investment) inflows into Sub Saharan Africa (SSA) and the determinant factors of inflows. The findings in recent studies show that FDI is an important factor for economic growth for many LDCs (Least Developed Countries) which are mainly formed with the Sub Saharan African countries. Therefore, the determinants of FDI inflowing into the region become an important question to be answered in respect to boost the economic growth and facilitate an effective investment promotion model for policy makers to attract more and productive-know-how based FDI into their countries. In our model to estimate the FDI inflows, Natural Resources Export, Population, Electricity Generation, GDP Growth Rate, Per capita Income and the dummy variable of the latest global economic recession. We take 1995-2012 time periods of 47 SSA states.