Apartheid, politics, and white dissident writers in South Africa: John M. Coetzee and André P. Brink
Güney Afrika'da ırkçılık, politika ve beyaz muhalif yazarlar: John M. Coetzee and André P. Brink
  1. Tez No: 368033
  2. Yazar: DERYA EMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMED BAKARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Bu çalışmada, sömürgecilik sonrası kuram ve söylem ışığında John M. Coetzee'nin Barbarları Beklerken ve André P. Brink'in Kuru Beyaz Bir Mevsim romanları karşılaştırmalı olarak incelenmektedir. Irk ayrımcılığı, baskı, eşitsizlik ve benzeri olaylar Güney Afrika'da art arda gelen ırkçı hükümetlerin uyguladığı belirleyici unsurlardı. Her iki yazar hem kendi ülkelerinde hem de yurtdışında tanınmış Güney Afrikalı beyaz yazarlardır. Bu iki yazar, pek çok eserinde ayrımcılığa dayanan ırkçı rejimin, yıllarca Güney Afrikalı siyahî insanlara uyguladığı eşitsizliklere, haksızlıklara, zulüm, işkence ve ırk ayrımcılıklarına değinmişlerdir. Coetzee'nin Barbarları Beklerken ve Brink'in Kuru Beyaz Bir Mevsim romanları, baskıcı bir sistem tarafından insanların işkence, zulüm, ötekileştirme, sömüren sömürülen ilişkisi, ana karakterin bu iki karşıtlığın arasında kalması ve bunun gibi pek çok konuyu ele almaları bakımından benzerlik göstermektedir. Her iki romanın başkahramanları baskıcı sistemin birer parçasıdır, ancak her iki karakter mensup oldukları baskıcı sistem tarafından susturulmuş ve baskı altına alınmış insanlara uygulanan zulüm, baskı ve işkencelere başkaldırmışlardır.
Özet (Çeviri)
By focusing on postcolonial theory and criticism, this study presents a comparative analysis of the selected novels of John M. Coetzee and André P. Brink. Racial discrimination, repressions, inequalities, and torture were the determining features of successive apartheid governments in South Africa between the years 1948 and 1990. Brink and Coetzee are the most celebrated white South African authors who have reached wide acclaim in both local and international literary milieu. South African literature suffered greatly under colonialism, censorship, and apartheid. In this respect, as dissident South African authors, both writers engaged themselves in narrating the cruelties, inequalities, racial discrimination, and colonialism that swept the country for years. Both Coetzee's Waiting for the Barbarians and Brink's A Dry White Season are similar in regard to colonizer-colonized interactions, the protagonists' in-betweenness in this binary, torture, violence, otherness, and oppression of the silenced people under an autocratic power. Since both novels describe the torture, violence, and brutality of the apartheid régime and state power, they both urge readers to make a comparative analysis between the two novels. Both Coetzee and Brink's protagonists are white and the agents of the oppressive system. However, both the magistrate and Ben Du Toit reject and resist the oppression, torture, and violence of the autocratic régime. Accordingly, the magistrate in Waiting for the Barbarians is cursed, degraded, and labeled by the men of the empire and Ben Du Toit is exposed to the same kinds of humiliations and torture by his family and colleagues as well as by members of the Special Branch.