The diaries of Virginia Woolf and Ahmet Hamdi Tanpınar: Culture and disillusionment
Virginia Woolf ve Ahmet Hamdi Tanpınar'ın günlüklerinde kültür ve buhran
  1. Tez No: 368032
  2. Yazar: MUSTAFA AHMET DÜZDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMED BAKARI, YRD. DOÇ. DR. AGNES E. BRANDABUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu tez, Virginia Woolf ve Ahmet Hamdi Tanpınar'ın yaşadığı bunalımın gerçek sebeplerini incelemektedir. Woolf ve Tanpınar, kültürel değişim ve bu değişimin toplum ve bireyler üzerindeki etkisine eserlerinde yer vermişlerdir. Bu çalışma, Woolf ve Tanpınar'ın yaşadığı bunalımın asıl sebebinin, toplumsal dönüşüm karşısında ikilemde kalmaları olduğunu iddia etmektedir. Woolf ve Tanpınar'ın günlükleri, bu tepkilerin en iyi analiz edildiği eserlerdir; bu günlüklerde yazarların iç çatışmaları, çevreleri hakkında fikir ve düşünceleri, bunalım hallerinin yanı sıra sanatçı ve yazar olarak entelektüel camia içerisindeki konumları hakkında bilgi verebilecek bir çok değerlendirme bulunmaktadır. Bu çalışma, günlükleri edebi ve sosyal açıdan değerlendirerek, bu eserlerin tutarlılığını, bir edebi tür olarak diğer nevilerden farkını, ve sosyal çevre ve durumla bağını incelemektedir. Bu günlükler, aynı zamanda Türkiye ve Avrupa'daki, özellikle de İngiltere'deki, toplumsal dönüşümü göstermesi açısından değerlendirilmiştir. Tanpınar'ın eserleri, Türk modernleşmesini ve bu modernleşmenin bireyler üzerindeki etkisini tahlil eden en önemli çalışmalar arasında yer almaktadır. Tanpınar'ın günlüğü, bu medeniyet değiştirme buhranını farklı şekilde anlamaya yardımcı olmaktadır; bu eser Tanpınar'ın en temel endişelerini analiz etmeye ve böylelikle toplumun genelinin yaşadığı bir trajediyi anlamaya ışık tutabilir. Woolf benzer bir buhranı farklı bir kültür çevresinde yaşamıştır. İnsan karakterindeki değişimin, inkıraz halinin bir sembolü olduğunu iddia ederek, yirminci yüzyılda Avrupa'nın boğuştuğu krizi tahlil etmiştir. Türk modernleşmesinin ne geleneksel ne de batılı, fakat farklı bir tarzda gerçekleştiğini göstermek için bu çalışmada, Türkiye'nin batılılaşma süreci ile Avrupa tarzı modernleşme, Aydınlanma ve modernite bağlamında karşılaştırılmıştır. Bu tez, Woolf, Tanpınar ve eserlerinin, özellikle de günlüklerinin, önemini toplumsal ve zihniyet değişimi ekseninde anlamaya katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the real source of Virginia Woolf and Ahmet Hamdi Tanpınar's tragedies by analyzing their diaries. Their awareness of cultural change and its effects on society led them to show their reactions in their works, in which their depression can be clearly seen. This study claims that their anxieties about social transformation were the main realities that they could not escape and thus became the central motive for their depression. Their concerns about social transformation can be best analyzed in their diaries since the diaries are full of their inner conflicts, feelings, and opinions about their surroundings, depressive moments, and their conflicts between aesthetics and politics that help us to analyze their roles as artists. I analyze Woolf and Tanpınar's diaries in terms of literary and social orientation, the question of existential authenticity, their connection with their social contexts, and the relation of their diaries to other genres. The diaries also reflect social transition in Turkey and Europe, and especially in Britain. Tanpınar's works are among the best sources that identify Turkish modernization and its impact on society. His diary brings a different interpretation to his tragedy of a changing civilization since it helps us to analyze the deepest concerns of Tanpınar and thus sheds light on him and his whole society. Woolf experienced a similar tragedy from a different cultural perspective. She emphasized that a change in human character is a sign of decadence, and she identified a twentieth-century crisis. To demonstrate that Turkish modernization was neither traditional nor truly Western but a chaotic mingling of the two, this study compares and contrasts Turkish Westernization with European modernization within the context of the Enlightenment and modernity. This dissertation makes an original contribution to understanding the position of Woolf, Tanpınar, and their works – especially their diaries – in the context of social and psychic transformation.