Mahtumkulu Divanında sosyal hayat
Social life in Mahtumkulu Divan
- Tez No: 368034
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA AKBALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 411
Özet
Eserleriyle Türkmen halkına, diline ve edebiyatına katkıları oldukça büyük olan şair Mahtumkulu, yaşadığı dönemde derin izler bırakmış ve kendinden sonraki şairleri de etkilemiş bir şahsiyet olmakla beraber günümüzde de hala etkisini sürdüren önemli bir şairdir. Eserleri bir çok hususta yol gösterici mahiyettedir ve çeşitli perspektiften ele alınabilir. Bu çalışmada Mahtumkulu'nun şiirleri“sosyal hayat”açısından ele alınmış, tespit edilen kavramlar ve soyut unsurlar şairin şiirlerinden örneklerle yorumlanmıştır. Şiirlerin sosyal hayat açısından verdiği mesajlar ve taşıdığı değerler incelenmiştir. Altı bölümden oluşan bu yüksek lisans tezi, Mahtumkulu, şairin yaşadığı yüzyıl olan 18. yüzyılda sosyal hayat ve Türkmenlerde edebiyat hakkında önemli tespit ve bilgilere ulaşmak açısından önemlidir. Çalışmada kaynak eser olarak Himmet Biray'ın hazırladığı Mahtumkulu Divanı seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The works of the Turkmen people, language and literature contributions are quite large poet Mahtumkulu, during his period left deep scars and self- later poets also affected personality, although today still continues to impact a significant poet. Works are a lot of considerations guiding nature and can be addressed from several perspectives. In this study Mahtumkulu's poems“social life”discussed in terms of the detected elements and abstract concepts with examples from the poet's poems have been interpreted . The messages given in terms of the social life of poetry and intrinsic value are examined. This master thesis consists of six chapters, Mahtumkulu, century poet who lived in the 18th century, important findings about social life and Turkmen literature and in terms of access to information is important.