Identity politics in post-ottoman nationalism: Reinvention of history in Taha Hussein and Yahya Kemal Beyatlı
Osmanlı sonrası milliyetçiliğinde kimlik politikaları: Taha Hüseyin ve Yahya Kemal Beyatlı'da tarihin yeniden keşfi
  1. Tez No: 368038
  2. Yazar: İDRİS ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMED BAKARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu tez Taha Hüseyin ve Yahya Kemal Beyatlı'nın eleştiri eserlerini bu iki yazarın Mısır ve Türkiye'de yirminci yüzyılın ilk yarısında siyasi ideoloji ve milli bilinç oluşumunda oynadıkları rol açısından karşılaştırıyor. Onların eserleri, özellikle ulus devletlerin ortaya çıkışından sonra ülkelerindeki kültürel atmosferin inşasında önemli rol oynamıştır. Bu iki yazarın felsefesindeki ortak nokta, tarihi milliyetçi bir bağlamda yeniden keşfetmeleri ve Mısır ve Türkiye'de milliyetçi söylemin oluşmasına katkıda bulunmalarıdır. Mısır ve Türk milliyetçiliği, zamanın ana ideolojisi ve iki yazarın tarihsel eleştirilerindeki hakim fikir olarak ele alınmıştır. Taha Hüseyin ve Yahya Kemal Orta Doğu'da modernleşme hareketlerinden sonra ortaya çıkan ve üdeba denen yeni bir entelektüel sınıfı temsil ederler. İki yazar da modernleşme fikrinin – Mısır'da nahda hareketinin ve Türkiye'de Tanzimat döneminin – somut örneğini teşkil ederler ve Batıdan etkilenen seküler neslin özelliklerini de taşırlar. Ortadoğu'da yeni ortaya çıkan uluslar çağdaş dönemi, özlerine dönme dürtüsüyle klasik döneme bağlama hevesindeydiler; bu yüzden, vatanlarının sınırlarındaki bölgesel daralma ve kültürel hayatlarındaki entelektüel fakirleşmeden sonra, Taha Hüseyin ve Yahya Kemal hayali anavatanlarını Mısır ve Anadolu'nun sınırlarında çizdiler. İki yazar da Mısır ve Türkiye'deki milliyetçi düşünceyi kuramsallaştırmışlar ve şiir, roman ve Batılı tarz eleştiride önemli bir edebi geleneğin doğuşunu şekillendirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This dissertation compares and contrasts the criticism of Taha Hussein and Yahya Kemal Beyatlı in terms of their roles in the construction of a political ideology and national consciousness in Egypt and Turkey in the first half of the twentieth century. Their works play pivotal roles in constructing the cultural atmosphere of their countries, especially after the emergence of nation-states. Common to the philosophies of these two authors is their reinvention of history in a nationalistic context and their contribution to the formation of national discourse in Egypt and Turkey. Egyptian and Turkish nationalism is examined as the mainstream ideology of the time and the prevailing notion in their historical criticism. Taha Hussein and Yahya Kemal represent a new type of intellectual class, the udaba, which emerged after modernization in the Middle East. They embody the modernization idea – the nahdah movement in Egypt and the Tanzimat period in Turkey – including the characteristics of Western-inspired secular generations. Newly-emerged nations in the Middle East desired to connect the contemporary period to the classical ages with an impulse of returning to origins, so Taha Hussein and Yahya Kemal delineated the boundaries of their imagined homelands within the territories of Egypt and Anatolia after the shrinking territories of the homeland and consequent intellectual impoverishment. Taha Hussein and Yahya Kemal theorized nationalist thought in Turkey and Egypt respectively and gave shape to a substantial literary tradition in poetry, the novel, and Western-style criticism.