Hz. Aişe'nin hadis ilmindeki yeri ve metin tenkidi yöntemleri
The place of Hazrat Aise in hadith science and her method in textual criticism
- Tez No: 368055
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN YENİBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezde Hz. Aişe'nin hadis ilmindeki yeri ve metin tenkidinde kullandığı yöntem üzerine çalışılmıştır. Bu çalışmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, çalışmamızın amacı, yöntemi ve kullanılan kaynaklar hakkında bilgi verdik. Birinci bölümde, Hz. Aişe'nin hayatı ve ilmî kişiliği üzerinde durduk. Bununla beraber Hz. Aişe'nin meşhur talebelerinden bir kısmının kısaca hayatlarına değinerek, Buhârî'deki rivayetleri bağlamında kendisinin ve öğrencilerinin kullandığı eda lafızlarını inceledik. Ayrıca, Hz. Aişe'nin hadis bilgisinin derinliğini göstermesi açısından Buhârî'nin Sahih'i üzerinde örnek bir inceleme yaptık. Böylece, onun hemen her konuyla ilgili rivayette bulunmuş olduğunu göstermeye çalıştık. İkinci bölümde de, Hz. Aişe'nin metin tenkidinde kullandığı yöntemi ve Hadisleri yorumlamadaki metodunu inceleyerek, onun Hadis ilminin önde gelen muhaddislerinden biri olduğunu örneklerle göstermeye çalıştık. Anahtar Kelimeler Aişe, Hadis, Metin tenkidi, Rivayet, Yöntem
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is studied on the place of Hazrat Aise in hadith science, of hadith and her method in textual criticism. Our study consists of an introductory chapter and three other chapters. In introductory chapter, we have given information about the aim of our study, and its method, and its resources. In the first chapter, we have but emphasis on the life of Hazrat Aise and her scholarly personality. In the second chapter, by mentioning the life of her some famous students briefly, we have examined Hazrat Aise's and her students' performance wordings in terms of their hearsay evidences in Buhari. Also, to show the profundity of Hazrat Aise about hadith knowledge, we have researched on Sahih of Buhari as an example. In this way we have attempted to show that she narrated a lot of hadith about almost every matter In the third chapter, by examing the method of Hazrat Aise in textual criticism and on hadith interpretation, we have attempted to exemplify that she is one of the prominent muhaddiths. Keywords Aise, Hadith, Textual Criticism, Hearsay evidence, Method