Social municipalism: The case of iIstanbul Metropolitan Municipality
Sosyal belediyecilik: İBB örneği
  1. Tez No: 368054
  2. Yazar: RAZİYE DORUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Belediyecilik, "fen ve imar işleri'' ile beraber sosyal hizmetleri de içeren bütünsel bir idarî mekanizma olarak tanımlanabilir. 20.yüzyıldan itibaren, belediyeler artık sosyal çevrelerini geliştirmek için sosyal politikalar geliştirmeye yönelmişlerdir. Çünkü bir şehir sadece yollarından, köprülerinden ve kaldırımlarından ibaret değildir. Bir şehrin en temel taşı o şehirde yaşayan vatandaşlardır. Belediyeler; sosyal politikalar uygulayarak şehrin refahını, sosyo-ekonomik ve kültürel seviyesini, mutluluk düzeyini yükselterek daha yaşanabilir bir şehir olmasını sağlar. Sosyal belediyecilik, şehirde yaşayan insanların sosyal durumları ile yakından ilgilenen ve insanlara sosyal destek sağlayan bir anlayıştır. Sosyal belediyecilik, spordan eğitime, bütçe hazırlamadan sosyal yardımlara kadar her alanda hassas ve ayrıntılı bir hizmet programını kapsar. Sosyal belediyecilikte amaç; şehirde yaşayan insanların yaşam kalitesini arttırmak, muhtaçlara yardım etmek, kadınlara ve gençlere aktivite alanları kazandırmak ve onların geleceğe ümitle bakmalarını sağlamaktır. Bu yüzden günümüz belediyeleri eskiye göre çok fazla sosyal olma bilinci geliştirmek zorundadırlar. Günümüz dünyası, küresel bir büyümeye maruz kalmaktadır. Küreselliğin olumlu tarafı ise sosyal politikaların gelişmesi ve yayılmasıdır. Bu çalışmada sosyal belediyecilik kavramı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal politika uygulamaları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Municipalism can be defined as an administrative mechanism that includes social and infrastructure services. Since the 20th century, the social responsibility of the municipalities has became more important, and therefore the municipalities try to develop social policies. The municipalitites realized that the city is not only responsible for roads, bridges and pavements, but also responsible for providing social services as well; because the keystone of the city is its citizens. The municipalities provide the city with the social services that would raise the happiness, cultural and socio-economic level of the society. Social municipalism is an understanding that gives social character to the public. This understanding contains a detailed and practical design of service programmes in every area ranging from preparing the budget for social assistance, to providing support for sports and education. In social municipalism, the aim is to raise the quality of life for society, to help needy people, to create activity areas to women and youngsters, and to provide the society with a positive look toward their future. For this reason, municipalities of today have to develop their social attributes. The world of today is exposed to globalizational growth; the positive side of which is the spread and development of social policies. This study will examine the concept of social municipalism and studies of social policies in İstanbul Metropolitan Municipality.