Psychological and autobiographical depth in Yaşar Kemal's novels
Yaşar Kemal'in romanlarındaki psikolojik ve otobiyografik derinlik
  1. Tez No: 368067
  2. Yazar: TAHSİN ÇULHAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMED BAKARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu tez, psikolojik derinlik ve otobiyografik derinliği Yaşar Kemal'in eserlerinin birbirinden ayrılmaz iki temeli olarak incelemekte ve onun romanlarının dokusunu ve mimarisini bu iki ana boyutun derinden şekillendirdiğini ortaya koymaktadır. Tez bu şekilde, sanatının iyi anlaşılmadığını düşünen bir romancı olarak Yaşar Kemal'in portresine ışık tutmaktadır. Psikolojik derinliği büyük edebiyatın ölçütü olarak gören bir yazar olarak Yaşar Kemal, romanlarını büyük bir psikolojik derinlikle donatmıştır ve bu çalışma, Tasavvufi bir kavramsal çerçeve ışığında, Yaşar Kemal'in psikolojik derinlik oluşturmak için kullandığı kurgusal enstrümanları mercek altına alarak başlıca romanlarını analiz etmektedir. Tasavvuf'a göre insan, derin iç yolculuklar yaparak iç huzura erebilir ve ruhsal olarak olgunlaşabilir. Bu iç yolculuklar ayrıca kişinin travmalardan ve diğer psikolojik problemlerden kurtulup iyileşmesine vesile olabilir. Romanlarındaki ana karakterlerin çoğu, tıpkı Yaşar Kemal gibi derin travma ve acılar yaşamış ve derin iç yolculuklar vasıtasıyla bir tür kendi kendine psikoterapi uygulayan bireylerdir. Metinsel kanıtlar, Yaşar Kemal'in kendisini karakterlerinin ruhunda ve hayatında gizlediğini ortaya koymaktadır. Onun romanları, bir tür ruhsal yücelme yaşayıp iç huzura ulaşmasını sağlayan kendi iç yolculuklarını yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates psychological depth and autobiographical depth as two inseparable foundations of Yaşar Kemal's work and demonstrates that the texture and architecture of his novels have been profoundly shaped by these two fundamental dimensions. In this way, it sheds light on Kemal's portrait as a novelist who thinks his art has not been understood well. As a writer who considers psychological depth as the yardstick of great literature, Kemal has equipped his novels with great psychological depth, and this study, using a conceptual framework from Sufism, analyzes his major novels by focusing on the fictional instruments he uses in them to construct such psychological depth. According to Sufism, a person may find inner peace and mature spiritually by having deep inner journeys, which may also help a person recover from traumas and other psychological problems. Like Kemal himself, most of the main characters in his novels are deeply traumatized and suffering individuals who experience a sort of self-psychotherapy through deep inner journeys. Textual evidence indicates that Kemal actually hides himself in the psyches and lives of his characters. His novels project his own inner journeys, which enable him to have a sort of spiritual elevation and inner peace.