Privatization polices in Turkey, Great Britain and Latin American countries
- Tez No: 36812
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CEVAT KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Özelleştirme günümüzün en önemli ekonomik gelişmelerinden birisidir. İngiltere'de 1979'dan sonra uygulanan başarılı özelleştirmeler sonrasında tüm dünyada özelleştirme politikaları izlenmeye başlandı. Sadece gelişmiş ülkelerde değil, gelişmekte olan ülkelerde de, uygulanan structural adjustment programlan sonucunda özelleştirme gündeme gelmiştir. Çoğu Latin Amerika ülkelerinde de son on yılda yaygın bir şekilde özelleştirmeler yapılmıştır. Türkiye'de ise konuya genel bir eğilim olmasına rağmen çok fazla yol alınamamıştır. Bu tezin amacı, ülkemizle birçok makroekonomik yönden benzerlikler taşıyan Latin Amerika ülkelerinin deneyimlerini incelemek ve bunlardan Türkiye için bazı dersler çıkarmaktır. Yedi bölümden oluşan bu tezin ilk bölümü Türkiye'nin günümüze kadar olan deneyimlerine ayrılmıştır. İkinci bölümde İngiltere'deki özelleştirme politikası, bunu izleyen üç bölümde de sırasıyla Şili, Meksika ve Arjantin örnekleri incelenmiştir. Altıncı bölüm Latin Amerikan ülkelerindeki özelleştirme politikalarının bir karşılaştırmasını içerir. Son bölüm Latin Amerika ve İngiltere'deki özelleştirme uygulamalarından Türkiye için bazı dersler çıkarmaya yöneliktir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Privatization is the one of the most revolutionary innovation of our day. Following the successful British experience, the privatization policies have been implemented in all over the world. Interest in privatization is not raised only in developed countries, in fact as a result of structural adjustment programs, many less developed countries took privatization into their policy agendas. Most of the Latin American countries have experienced full scale privatization programs during past ten years. Some of them reached to some better macroeconomic conditions after that. In Turkey, although a very little work was done to privatize public enterprises, there is a tendency to implement a widespread privatization program. The purpose of this thesis work is to examine the experiences of Latin American countries that are very similar to Turkey in terms of many macroeconomic conditions, and to extract some lessons for Turkey. There are seven parts of this thesis. The first part is about privatization experience of Turkey. Part two provides privatization policies that have been implemented in Britain. Following three parts are devoted to privatization experiences of Chile, Mexico and Argentina respectively. Part six provides a comparison of privatization policies implemented in above mentioned Latin American countries. And the last part includes lessons for Turkey from Latin American and the British privatization experiences. IV