Probleme de la consoli̇dati̇on democrati̇que au Beni̇n: Le cas de la li̇berte d'expressi̇on
Benin'de demokrasinin sağlamlaşma sorunu: İfade özgürlüğü örneği
- Tez No: 368126
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ VARDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Benin'de 1990'dan bu yana ciddi politik değişiklikler oldu, şöyle ki Marksist-Leninist ideolojinin sonunun gelmesiyle ve demokrasiye geçiş ve bunun doğal sonucu olan, çok partili sistem ve temel özgürlüklere ve basın özgürlüğüne saygılı bir rejim geldi.“Ulusal Konferans”formülünün mucidi olan Benin, Afrika'da bir demokrasi laboratuvarı ve rejiminin istikrarıyla bir model oluşturmaktadır. Bu demokrasiye yön vermiş önemli başarılara rağmen, demokratik kazanımlarını korumak için yeni arayışla devam etmektedir. Benin'de demokrasiyi sağlamlaştırma yolundaki güncel zorluklardan biri de ifade ve basın özgürlüğünün etkisizleştirilmesiyle ilişkilendirilebilir. Söz konusu medyaya partilerin ulaşım eşitsizlilileri güçlü partilerin girişiyle, basın ve yayın özellikle umumi medyanın politik otoritelere bağlılığıyla sonuçlanır. Temel hakları anayasallaştırmak ve böylece ifade özgürlüğü ve basın üstünlüğünü sağlamak için düzenleyici kurum (HAAC) yetersizlik tehdidi ile karşı karşıyadır
Özet (Çeviri)
Benin from 1990 made major political changes, namely the end of the Marxist-Leninist ideology and the transition to democracy and its corollaries, multiparty system, respect for fundamental freedoms and freedom of the press. Inventor of the consensus formula of“National Conference ”, Benin is a model for the stability of his regime and the laboratory of democracy in Africa. Despite significant successes that have characterized this democracy, new calls for safeguarding democratic achievements still persist. One of the current difficulties in the consolidation of democracy in Benin is related to the ineffectiveness of freedom of expression and of the press. They result in dependence of media especially the public ones on the political authorities, with a strong unequal access of political parties in the said media. The constitutionalisation of fundamental rights is thus threatened with the inability of the regulatory Authority (HAAC) to assure the pre-eminence of freedom of expression and of the press.