Halkla ilişkiler eğitimi gören üniversite öğrencilerinin kadınların halkla ilişkiler alanında yönetici olmalarına ilişkin tutumları: Cinsiyet ve cinsiyet rolü yöneliminin etkileri
Public relations students' attitudes towards woman managers in public relations: Effects of gender and gender role orientation
  1. Tez No: 368127
  2. Yazar: KÜBRA TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFE ANDAÇ DEMİRTAŞ MADRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Halkla ilişkiler günümüzde kadınların yoğun olarak istihdam edildiği ve bu yoğunluğun her geçen gün artış gösterdiği bir alan haline gelmiştir. Halkla ilişkiler alanında kadın uzmanların giderek artan sayıları ve rolleri bu alanda çalışma yapanların ilgisini çekmekte; cinsiyet kaynaklı sorunları inceleyen makalelerde artış görülmektedir. Bu araştırmanın amacı, halkla ilişkiler eğitimi gören üniversite öğrencilerinin kadınların halkla ilişkiler alanında yönetici olmalarına ilişkin tutumlarını belirlemek ve bu tutumlar üzerinde cinsiyet ve cinsiyet rolü yöneliminin etkilerini ele almaktır.Araştırmanın örneklemini, halkla ilişkiler bölümlerinde okuyan 139'u kadın, 110'u erkek, toplam 249 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcılar, Ankara'da halkla ilişkiler bölümü bulunan dört üniversiteden (Başkent Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi) olup, yaşları 18 ile 28 arasında değişmektedir. Araştırma kapsamında katılımcılara Kadın Yöneticilere Yönelik Tutumları Belirleme Ölçeği (Akçamete, 2004) ve Bem Cinsiyet Rolü Envanteri (Bem, 1974) uygulanmıştır.Araştırmada elde edilen sonuçlara göre kadın ve erkek katılımcıların kadın yöneticilere yönelik tutumları birbirinden farklıdır. Erkek katılımcıların kadınların halkla ilişkiler alanında yönetici olmalarına ilişkin tutumları, kadın katılımcıların tutumlarına göre daha olumsuzdur. Cinsiyet rolü yönelimine ilişkin elde edilen sonuçlara göre erkeklerin erkeksilik puanları ve kadınların kadınsılık puanları yüksek çıkmıştır. Ayrıca kadın androjenlerin sayısı erkek androjenlere göre daha fazladır. Katılımcıların yaşı ve kadın yöneticilere yönelik tutumları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna varılmıştır. Eğitim görülen okula yönelik elde edilen veriler sonucunda devlet üniversitelerinde eğitim gören öğrencilerin, kadınların halkla ilişkiler alanında yönetici olmalarına ilişkin tutumlarının, vakıf üniversitelerinde eğitim gören öğrencilerin tutumlarına göre daha olumsuz olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years public relations has become a field that women are intensely employed and the number is increasing day by day. The increasing number of woman practitioners and their roles in public relations has arouse interest on researchers who study the field and the number of the articles that researching gender related problems has risen. The aim of the present study is to determine the public relations students' attitudes towards woman managers in public relations. The study also examines the impact of gender and gender role orientation on the attitudes of the students.Study sample consisted of 249 public relations students (139 female, 110 male). The participants are majoring in the public relations departments of 4 universities (Başkent University, Atılım University , Ankara University, Gazi University) in Ankara, whose ages are varied between 18-28. Data were collected via Determination Scale for Attitudes Toward Woman Managers (Akçamete, 2004) and Bem Sex Role Inventory (Bem, 1974).Findings indicated that male and female participants have different attitudes towards woman managers. Male participants exhibited more negative attitudes towards woman managers than female participants did. Gender role orientation findings shows that male participants' scores were high in masculinity and female participants' scores were high in feminity. In addition, the number of androgynous women were higher than androgynous men. Analysis indicated that there is no significant correlation between age and attitudes towards woman managers. The study indicated that students from the state universities exhibited more negative attitudes towards woman managers than the students from private universities did.