Shipment consolidation under different delivery date options for e-tailing
Farklı servis süreleri altında e-ticaret şirketleri için sevkiyat konsolidasyonu operasyonu
  1. Tez No: 392496
  2. Yazar: TUĞÇE VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESİM KOHEN ERKİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tezde, müşteriye mal gönderme özelliklerinin“normal”ve“özel”servis adı altında farklılaştıran bir e-ticaret şirketi için sevkiyat konsolidasyonu problemi ele alınmıştır. Normal serviste e-ticaret şirketi müşterilerine belli bir teslimat süresini garantilemektedir. Özel serviste ise şirket satın alınan ürünleri anında sayılabilecek bir hızla müşterilerine yeterince yakın olan bir envanterden tedarik edip teslimatı gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir sevkiyat kararı verildiğinde, sevkiyat aracı hem normal servisi kullanan müşterilere satın aldıklar ürünleri taşımakta, hem de anlık tedariği mümkün kılacak, müşterilere yakın envantere ürün taşıyabilmektedir. Çalışmamızda hem bilinen, hem de rassal talep icin sevkiyat konsolidasyonu operasyonu iki servis çeşidi de göz önünde bulundurularak analiz edilmiştir. Bilinen talep probleminde, modelimiz en iyi servis çeşidine karar vererek ortalama karın maksimumunu bulmaktadr. Bu problem için, eniyilik şartları, en iyi çözümü bulan algoritma, yapsal analizler ve numerik sonuçlar sunulmuştur. Rassal talep modelinde ise, normal servisin musterilerinin Poisson dağılımından geldiği varsayılmış ve problem bu varsaymın üzerinden sadece normal servis için değerlendirilmiştir. Sonrasında, probleme özel servis, bilinen bir talep yarattığı varsayılarak dahil edilmiştir. Genişletilmiş problem için ise, normal servis için kullanılan politikann bu duruma uyarlanmış bir biçimi altında çalışacak yaklaşık bir analitik model önerilmiştir. Yaklaşık modelin performansını gözlemlemek için bir benzetim modeliyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider a shipment consolidation problem for an e-retailer company which has two type of services for its customers: ``regular'' and ``premium''. In the regular service, the e-retailer guarantees a delivery time to its customers. However, in the premium service, customers get their items in negligible or zero amount of time, such as same-day delivery, supplied physical inventories located sufficiently close. When a shipment decision is made, it serves both customers of the regular service and small inventories for the premium service. In our study, we analyze shipment consolidation operation given these two services for both deterministic and stochastic demand structure. In the deterministic demand problem, our average profit maximizing model decides the optimal service choice; we provide optimality conditions, an algorithm to find optimal solution, structural analyses and numerical results. In the stochastic demand setting, we evaluate the problem for the regular service which has Poisson demand. Then, we expand the problem by including the premium service which has deterministic demand. For this problem, we present an approximate model for a modified version of the policy used for regular-service-only problem and compare the performance of the approximation with a simulation.