Bir vakıf üniversitesi hastanesi örneğinde minör yanık travmasının ayaktan tedavi hizmetleri ve maliyet analizi
Outpatient facilities and cost analysis of minor burn patients in a university hospi̇tal
- Tez No: 368128
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN KAVUNCUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yanıklar, teknolojik ilerlemelerle birlikte insanoğlu için önemli bir ölüm nedeni olmaya devam etmiştir. İnsanlık tarihi boyunca yaşanan yanık ve yangın deneyimlerinin önemli bir kısmı basit tedbirlerle önlenebilecek olaylardan kaynaklanmıştır. Yanık bakımı ve tedavisi pahalı bir süreçtir. Günümüzde yanık tedavi maliyeti ile ilgili yapılan çalışmaların sayısı sınırlıdır.Minör yanıklar tedavisi ayaktan yapılan yanıklardır. Bununla birlikte, neden oldukları ağrı ve işlev kayıpları ile kişisel yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyecek sonuçlar doğurabilirler. Modern yaklaşımda, sadece ağır yanık hastalarının değil minor yanıklı hastaların da özgün tedavilerinin uzmanlaşmış sağlık ekipleri tarafından kaliteli bir şekilde yürütülmesi öngörülmektedir. Dolayısıyla minor yanıkların da maliyet-etkin bir şekilde tedavisi gündeme gelmiştir. Bu çalışmanın amacı bir vakıf üniversitesi hastanesinde yanık tedavi ünitesinde ayaktan tedavisi yapılan minor yanık olgularının tedavi maliyetini ortaya koyarak, yanık travmasında etkili olan faktörlerin maliyetle ilişkilerini incelemek ve maliyeti arttıran nedenleri, bu nedenlerden yola çıkarak kaliteli hizmet ve maliyet ilişkisini irdelemektir. Bu amaçla Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Yanık Tedavi Ünitesi Ayaktan Bakım ünitesine başvuran hastalardan 1 Ocak 2014-30 Haziran 2014 tarihleri arasında hastanemize başvuru yapan toplam 240 hasta incelenmiştir. Hastaların yaşı, cinsiyeti, yanma nedenleri, yanık vücut yüzey alanları, yanık derinlikleri, yapılan işlem sayısı, pansumanda kullanılan ilaç-malzemeler ve son pansumana kadar yapılan işlem tutarları, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen fiyatlar, hastane tarafından belirlenen fiyatlar ve Türk Tabipler Birliği kılavuzluğunda belirlenen fiyatlar temel alınarak taranmış ve hesaplanmıştır. Çalışmamızın bulgularına göre, hastanemizde ayaktan yanık tedavi hizmetinde dünyaca kabul edilen minör yanık kriterlerine uyulduğu ve bu nedenle hastanın yaşı, cinsiyeti, yanık nedeni ve toplam yanık alanının ayaktan tedavi maliyetini etkilemediği sonucuna varılmıştır. Ayaktan tedavi maliyetini etkileyen faktörlerin yanık derinliği, yapılan işlem sayısı ve işlem cinsi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Burns have been one of the main causes of death with tecnological development in industy. Unfortunately, burn and fire disaster-experiences of mankind have been arised from simply preventable events. Although it is expensive to treat the burn trauma, there is a limited number of studies which concern with the issue. Minor burns are treated in outpatient manner. Minor burn trauma may affect the victim's quality of life with pain, scars and functional losses. Because of these undesirable results, cost-effective management of minor burns are becoming a current issue in modern burn-care approach. The aim of our study was to investigate the relationship between quality and cost-effectivity of burn care for the minor burn cases who were treated in an outpatient manner inthe Burn Unit of a University hospital which belongs to a foundation. Subjects of the study were 240 patients who were terated between Jant he 1st- June the 30th 2014. They were treated at Outpatient Service of the Burn Unit in Baskent University Ankara Hospital. Ages, sexes, burn causes, total body surface areas (TBSA) burned, burn depths, the number and the nature of the interventions, costs of the materials and drugs used in the wound dressings, and costs of the interventions according to 'Socal Security Institution' prices, the prices which are predicted by the hospital and the prices which are precited according to Turkish Medical Association were evaluated. According to our results, there were no statistically significant differences in the costs of out-patient therapies of the minor burns in regards of age, sex, burn cause, and TBSA burned. The factors that influence the costs were burn depths, the number of the interventions and the nature of the interventions.