Mali sürdürülebilirliğin analizi: 1975–2012 Türkiye örneği
An analysis of fiscal sustainability: 1975-2012 case of Turkey
  1. Tez No: 368176
  2. Yazar: SENA TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ülke ekonomileri için makroekonomik dengelerin sağlanmasının dışında, bu dengelerin sürdürülebilir olması, daha önemli bir konu haline gelmiştir. Maliye politikalarının sürdürülebilirliği bu anlamda sıklıkla gündeme gelen bir konu olmuştur. Maliye politikası; vergi, harcama ve borçlanma araçlarını kullanarak ekonomik istikrar, ekonomik büyüme ve gelir dağılımında adaleti sağlamayı hedefler. Kamu harcamalarının finansmanı için büyük ölçüde vergiler kullanılmaktadır. Ancak, vergi gelirlerinin kamu harcamalarını karşılayamadığı durumlarda harcamaların borçlanma yoluyla finansmanı gündeme gelmektedir. Bütçe kısıtı teorisine göre; kamu iç borç stokundaki artışlara, bütçede faiz dışı fazlada bir artış ile yanıt verilebilirse mali sürdürülebilirliğin sağlanması söz konusudur. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de 1975-2012 yılları arasında bir mali sürdürülebilirlik analizi yapmaktır. Çalışmada, Türkiye'de uygulanan maliye politikaları, iç borç stoku ve faiz dışı fazla değişkenleri açısından değerlendirilmiş ve Türkiye'de mali sürdürülebilirliğe ilişkin olarak uygulamada sıklıkla kullanılan birim kök ve eşbütünleşme testleri ile bu değişkenler arasındaki ilişki sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainability of macroeconomic balances is became more important subject than providing balances for national economies. Sustainability of fiscal policies is a subject that frequently came to order. Fiscal policy aims economic stability, economic growth and equity in distribution of income to make with tax, expenditure and borrowin. Taxes are mostly used to finance of government expenditure. In case tax revenues can't meet to government expenditure, it is financed by borrowing. According to the budget constraint theory; fiscal policies are sustainable if the rise of public domestic debt stock could be answered by public sector primary surplus at the budget. The aim of this study is to make an analysis of fiscal sustainability in Turkey during 1975-2012. At this study, fiscal policies implemented in Turkey are evaluated in terms of public domestic debt stock and public sector primary surplus and the relationship between them is tested by unit root and cointegration tests which are used in the application part of the study performed for fiscal sustainability in Turkey