Mali sürdürülebilirlik: Teori ve AB ülkeleri üzerine uygulama
Fiscal sustainability: Theory and application on EU countries
- Tez No: 321974
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ BİLGİNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Dünya ekonomisinin krizlere maruz iktisadi yapısında, ülkelerin hem dışsal ekonomik şoklara karşı uyarı sistemi oluşturmaları hem de kamu mali dengelerini sağlamaları gerekir. Piyasa riskleri, finansal krizler ve uluslararası konjonktüre karşı ülke ekonomilerinin iktisat politikalarına uygun şekilde gelir, harcama ve borçlanma yapılarını belirlemeleri önemlidir. Mali sürdürülebilirlik, kamu kuruluşunun ya da özel bir kuruluşun piyasada karşılaştığı finansman maliyetleri veri iken, kamu gelir ve giderlerinde önemli bir düzenleme yapmadan bugünkü değer bütçe kısıtını karşılayabilmesidir.Çalışmanın temel amacı, AB ülkelerinde (AB-27) 2000:1-2011:4 döneminde kamu mali dengesinin sürdürülebilirliğini karşılaştırmalı gruplar halinde, panel veri tahmin modelleri (havuzlanmış EKK, sabit etkiler, tesadüfi etkiler, Driscoll-Kraay havuzlanmış ve Driscoll-Kraay sabit etkiler tahmincileri) ve durağan olmayan panel veri yöntemleri (panel birim kök, panel eşbütünleşme) ile incelemektir.Çalışmada mali sürdürülebilirlik analizi, faiz dışı fazla-borçlanma ve kamu gelirleri-kamu giderleri ilişkisi temelinde değerlendirilmektedir. Analiz sonuçları, Euro alanındaki ve Euro alanı dışındaki ülkelerde ve AB-12, AB-15, AB-25 ve AB-27 ülke gruplarında mali sürdürülebilirliğin olmadığını göstermektedir. Ayrıca AB borç krizinin AB-27 ülkelerini olumsuz şekilde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlara göre, ülkelerin dışsal şoklara karşı, sosyal refahı azaltmadan mali dengeyi sağlayacak iktisat politikaları belirlemeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In a world economic system so prone to crises, it is crucial for the countries to have to devise warning mechanisms against external economic shocks and maintain their fiscal balance. In such a global economic business cycle full of market risk and financial crisis, it is important for the countries to determine their income-expenditure-debt structure against these economic uncertainties. Fiscal sustainability is an economic agent?s ability to satisfy the present value budget constraint without a major correction in the balance of income and expenditure given the costs of financing it faces in the market.The purpose of this study is to examine the sustainability of the public fiscal balance for European Union countries (EU-27) over the period 2000:1-2011:4 among comparative groups, using the panel data estimation models (pooled OLS, fixed effects, random effects, Driscoll-Kraay pooled OLS and Driscoll-Kraay fixed effects models) and nonstationary panels (panel unit roots, panel cointegration).In this study, the analysis of fiscal sustainability is evaluated within the primary surplus-borrowing and public revenue-expenditure relationship. The results suggest that the public finances in the Eurozone and non-Eurozone countries and EU-12, EU-15, EU-25 and EU-27 country groups are unsustainable. In addition, EU debt crises appeared to have a negative effect on EU-27 country groups. According to the results drawn, the countries should devise economic policies, which will restore fiscal balance without reducing social welfare, to protect the economy from external shocks.