Okul müdürlerinin liderlik stillerinin öğretmenlerin örgütsel adanmışlıkları üzerindeki etkisinin incelenmesi (Kilis ili örneği)
Investigating the effetcs of the school manager's leadership styles on teacher's organizational commitment to the schools (The case of Kilis)
  1. Tez No: 368181
  2. Yazar: FEVZİ CEZMİ DÖŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitim örgütlerindeki yöneticilerin liderlik stillerinin öğretmenlerin örgütsel adanmışlık düzeylerine etkisini araştırmaktır. Araştırmanın evrenini Kilis ilinin merkez ilkokullarında görev yapan öğretmenler, örneklemi ise yansız olarak seçilen 20 okulda görev yapan 182 öğretmen oluşturmuştur. Çalışma ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmada“Liderlik stilleri anketi”ve“ Örgütsel bağlılık anketi”uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizinde; frekans ve yüzde hesaplamaları yapılmış, cinsiyet, medeni durum, kıdem ve okuldaki görev süresi değişkenlerinde katılımcıların görüşlerinin ortalamalarına, standart sapmalarına gruplar arasında ilişkisel durumlarına bakılmıştır. Bu ilişkide iki gruba sahip olan (cinsiyet ve medeni durum) değişkenlerde t-testi, ikiden fazla grubu olan değişkenlerde ise Tek yönlü varyans analizi ve Tukey testi yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre cinsiyet, medeni durum ve okuldaki görev süresi ile liderlik davranışlar ı arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Öğretmenlerin adanmışlık seviyeleri orta düzeyde bulunmuş olup duygusal adanmışlık ile cinsiyet arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Devam adanmışlığı ile medeni durum arasında ilişki bulunmuştur. Son olarak sınıf öğretmenlerinin örgütsel adanmışlık düzeyleri ile okul müdürlerinin öğretmenler tarafından algılanan liderlik stilleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this was to investigate the effects of the leadership styles of shool managers on teachers' organizational commitment. The population of the study is all primary school teachers in primary schools in Kilis city center. The sample of the study consist of 182 primary school teacher from 20 schools. The relational survey model is used to gather and analyze the data.“Leadership styles scale”and“Organizational commitment scale”were used to gather data from participants. Frequency and percentage calculations had done as well as standart deviations, artihmetic means were analyzed in relation to demographic variables such as gender, marital status, seniority and working time in the school. Independent t-test was used to analyze the dichotomous variables (gender, marital status) and one-way ANOVA test and Tukey test was used for variables more than two groups. The study showed that there is no significant differences between demographic variables and leadership styles. The organizational commitment levels of the teachers were found moderate. There is a significant difference between gender and affective commitment, and continuance commitment between marital status. Finally there is no significant difference found between organizational commitment levels of teachers between perceived leadership styles of the school managers.