Nevrûz bin İsâ Adanavî Manzûme-i Kıssa-i Kerbelâ inceleme-çeviri yazı-sözlük-tıpkıbasım
Nevrûz bin İsâ Adanavî Manzûme-i Kıssa-i Kerbelâ analysis- written translation -dictionary-facsimile
  1. Tez No: 368180
  2. Yazar: HÜSEYİN YILDIZHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİ ALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 494
Özet
Bu tezde, Nevruz b. İsâ Adanavî'nin Manzume-i Kıssa-i Kerbelâ adlı mesnevisi çalışılmıştır. Nevruz b. İsâ Adanavî'nin hakkında kaynaklarda hiçbir bilgi bulunmamaktadır. Şair için en önemli kaynak kendi eserleridir. Tezimizin konusunu teşkil eden Manzume-i Kıssa-i Kerbelâ adlı eserinden hareketle şairin hayatı, edebi şahsiyeti hakkında bilgi verilmiştir. Nevruz b. İsâ Adanalı olup bir XVIII. asır divan şairidir. Şairin üzerinde çalıştığımız mesnevisi Manzume-i Kıssa-i Kerbelâ'nın tek nüshası bulunmaktadır. Bu çalışma ile bu nüshanın çeviri yazısı ve incelemesi yapılmıştır. Eser bilinen maktel türü muhtevasına uygun olarak yazılmıştır. Makteller Hz. Peygamber'in torunu Hz. Hüseyin'in Kerbelâ'da şehit edilmesi hadisesini konu alan eserlerdir. Makteller muhtevası sebebiyle klasik Türk edebiyatında rağbet edilen edebî türlerin başında gelmektedir. Bu alanda yazılmış olan birçok eserden birisi de Nevruz b. İsâ Adanavî'nin Manzume-i Kıssa-i Kerbelâ adlı mesnevisidir. Eserin üzerinde bu güne kadar hiç bir ilmî çalışma yapılmamıştır. Bu sebeplerle söz konusu mesnevi üzerinde çalışılmıştır. Mesnevî, muhtevası itibariyle ihmal edilemeyecek kıymete sahip bir eserdir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, The mathnawi of Nevruz, son of Isa Adanavi has been examined. There isn't any information about Nevruz, son of Adanavi in the sources. The most important source for the poet is his own works. It has been given information about life, literal personelity of the poet moving from his work called Manzume-i Kıssa-i Kerbela which constitutes topic of the thesis. Nevruz, son of Isa Adanavi who is from Adana, is a poet in 18th century. There is only one transcript of the Mathnawi on which we have studied. On this work, the translation writing and examination of this transcript have been done. The work has been written according to content of known maktel type. The maktels are the works which are about the event of martyrizing Huseyin, the grandson of the Prophet in Kerbela. The maktels are leading literal types in demand in classical Turkish literature because of the content. One of the many works written on this area is the Mathnawi of Nevruz, son of Isa Adanavi called Manzume-i Kıssa-i Kerbela. There hasn't been any scientific research on the work so far. Because of these reasons, we have worked on this work. The poet quoted hadith and verses of the Koran in the verses of the Mathnawi. He also used lyrics, verses of ode and bahr-i tavil. The Mathnawi is a work which can't be ignored because of its content.