II. Abdülhamit Dönemi olaylarına Osmanlı gazetesinin bakış açısı (1897-1904)
The overwiev of the Ottoman newspaper on II. Abdülhamit Period events (1897-1904)
- Tez No: 586150
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZ TEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
XIX. yüzyılın ortalarına doğru, Osmanlı Devleti'nde ıslahatlarla birlikte kurulan modern okullarda aydın kesimler yetişti. Dağılma emareleri gösteren Osmanlı Devleti'nde mevcut yönetimin faaliyetlerini yetersiz ve yanlış bularak eleştiren bu gruba Jön Türkler denir. Yönetime açık muhalefet eden bu grup, kendi fikir ve çözüm önerilerini topluma aktarmak için basın araçlarını kullanmıştır. Osmanlı Devleti'nin kurtuluşunun ancak meşrutiyete geçiş ile mümkün olabileceğini düşünen ve Sultan II. Abdülhamit'e muhalefet eden Jön Türklerin en etkili propaganda araçlarından biri gazetelerdir. II. Abdülhamit'in baskıları sebebiyle yurt içinde faaliyet göstermesi mümkün olmayan gazeteler, yurt dışında yayınlanmıştır. Bu gazetelerden biri de Osmanlı Gazetesi'dir. Osmanlı gazetesi yayın hayatı boyunca dönem olayları hakkında haberler vermiştir. Yayınlandığı dönemde özellikle Girit, Balkanlar, Ermeni sorun ve isyanları üzerine eğilen gazetede, Osmanlı Devleti'nin yaşadığı sorunlar ele alınmıştır. II. Abdülhamit ve yönetimine karşı eleştirel yaklaşılmıştır. Birçok makale, haber ve okuyucu mektubunun yayınlandığı gazete İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin yayın organı olduğu ibaresini taşımakta, cemiyetin fikir ve görüşlerini yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
Towards the middle of the 20th century, new intellectuals emerged in modern schools with reforms in the Ottoman Empire. This group is called the New Ottomans who criticize the activities of the existing administration in the Ottoman Empire, showing the warrant of disintegration. Opposing the administration, this group also used the media to achieve its goals. The newspapers, which have increased their importance in that period, have been used as a tool for dissemination of dissenting ideas. Considering that the liberation of the Ottoman Empire can only be possible with the transition to the constitution One of the most effective tools of the Young Turks who opposed Abdülhamit is the newspapers. Due to the pressures of Abdülhamit, newspapers have become unable to operate in Turkey and have continued to publish abroad. One of these newspapers is the Ottoman Newspaper. Ottoman newspaper has given news about the events of the period throughout its broadcasting life. During the publication period, the problems of the Ottoman Empire were discussed, especially in the newspaper which focused on Crete, the Balkans and the Armenians. European states against the Ottoman Empire against the harmful actions were taken. Critical approach against the administration of II. Abdulhamid. Many articles, news and reader letters were published in the newspaper reflecting the ideas of the Union and Progress society.