Sorgulama temelli öğrenme yönteminin, öğrencilerin bilimsel süreç becerileri ve kavramsal anlamaları üzerindeki etkisi
The effect of inquiry based learning method on students' scientific process skills and conceptual understanding
  1. Tez No: 368234
  2. Yazar: TUĞBA YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN SILAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmanın amacı, sorgulama temelli öğrenme yönteminin öğretmen adaylarının elektriksel iletkenlik konusundaki kavramsal anlamaları ve bilimsel süreç becerileri üzerindeki etkilerinin belirlenmesidir. Çalışmada, yarı deneysel desenlerden, ön test- son test eşleştirilmiş kontrol gruplu araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın deney grubunda sorgulama temelli öğretim yapılırken, kontrol grubunda geleneksel öğretim yapılmıştır.Araştırmanın katılımcılarını, 2013-2014 öğretim yılı bahar yarıyılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı 2.sınıfta öğrenim gören 40 öğretmen adayı oluşturmuştur.Uygulama için belirlenen sınıf, şans yoluyla belirlenmiş biri deney(n=20) diğeri kontrol(n=20) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Ayrıca deney grubu kendi içinde güz dönemi fizik dersi geçme notlarına göre heterojen olarak oluşturulmuş, beş kişilik dört gruba ayrılmıştır.Araştırmanın verileri,“Elektriksel İletkenlik Kavram Testi”ve“Bilimsel Süreç Becerileri Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sırasında sorgulama temelli öğrenme yönteminin uygulanabilmesi için uygulama yaprakları hazırlanmıştır.Araştırmanın sonunda, deney grubu öğretmen adaylarının kavramsal anlamaları puanları ile kontrol grubunun kavramsal anlama puanları arasında anlamlı fark çıkmıştır. Deney grubu öğrencilerinin bilimsel süreç becerileri ile kontrol grubu öğretmen adaylarının bilimsel süreç becerileri arasında ise anlamlı fark çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, inquiry-based learning determine the effects on teachers on the electrical conductivity and dielectric conceptual understanding and scientific process skills.In the study, half of the experimental design, paired pre-test-post-test control group research model was used. Research in inquiry-based teaching in the experimental group while the control group will be held in the traditional teaching. The participants in the study, in the spring semester of 2013-2014 academic year, Dokuz Eylul University, Buca Faculty of Education Department of Elementary Mathematics Education 40 teacher candidates were studying in 2nd year. Designated class for the application, try one determined by chance (n = 20) and the other control group (n = 20) were divided into two groups. Experimental group also fall semester physics course in itself homogeneously formed by passing grade, were divided into four groups of five. Research data,“Electrical Conductivity Concept Test”and“Science Process Skills Scale”was collected. During the research for the implementation of inquiry-based learning methods has been prepared worksheets. At the end of the study, the scores of the experimental group students' conceptual understanding and conceptual understanding of the control group with no significant difference between the scores increased. Scientific process skills of the students in the experimental group and the control group no significant difference between students' science process skills are out.