L'analyse figurative et affective des affiches publicitaires
Reklam afişlerinin betisel ve duygulanım açısından incelenmesi
- Tez No: 368268
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ DOĞAN GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışmamızda reklam afişlerinde kullanılan dili, betisel ve duygulanım açısından incelemek istiyoruz. Reklam afişlerinin çok özenli hazırlanması ve alıcı üzerinde bir etki yaratma isteğinin belirgin biçimde olması nedeniyle, duygulanım ve betisel boyutun yeterince olabileceğini düşünüyoruz. Yine ikna etme ve inandırma türü metinler olarak reklam metinlerinde her türlü söz sanatları ve betiler kullanılmaktadır. İlk bölümümüzü göstergebilim kavramına ayıracağız. Göstergebilimin ortaya çıkışını ve kullanıldığı alanları inceledik. Göstergebilimsel çözümlemelerde reklam afişlerinin kullanılmasına özen gösterdik. Yüzeysel yapıdan derin yapıya doğru incelemelerde bulunduk. Analizimizde seviye seviye ilerlemeye çalıştık. Böylece reklam afişlerinin derin yapısını açığa çıkartmış olduk. Anlamın karşıtlıklarda oluştuğunu göstermiş olduk. Tezimizin son bölümünü yabancı dil eğitimi kısmına ayırdık. Tarih boyunca yabancı dil eğitiminde sürdürülen yöntemleri inceledik. Fransız dili eğitimi konusunda hazırlanmış metot kitapları içerisinden en yaygın kullanılan kitaplarda beti ve tema ilişkilerini inceledik. Bu yöntemle sözcük öğretimi alanına farklı bir bakış getirmemizi sağladı. Bu yöntem aynı zamanda öğrencilerin kelime hazinelerinin gelişmesinde önemli bir adımdır. İkinci bölümümüzü betisel göstergebilime ayırdık. Öncelikle belagat sanatından ve ortaya çıkışından bahsettik. Reklamlarda kullanılan söz sanatlarının yardımıyla tüketiciyi nasıl ikna edebileceğimizi inceledik. İkon, ikonlaştırmak, tema ve beti kavramlarına yer verdik. Bu kavramların kendi içlerindeki yeri ve birbirleriyle olan ilişkilerine değindik. Üçüncü bölümümüzde tutku kavramını ele aldık. 10. yüzyıldan itibaren tutku kelimesinin Fransızca ya da İngilizcede Hz İsa'nın çektiği acılar için kullanıldığını ve bu kelimenin ruhun hastalığı olarak değerlendirildiğinden bahsettik. Günümüzde tutku kavramının gösterdiği değişimleri ortaya koyduk. Tutku şiddetli ve sürekliliği olan duygu durumudur ve bu durum insanda psikolojik dengesizliklere de sebep olabilir. Psikoloji bilimi ise günümüzde tutku kavramını nesneye karşı yoğun, kendine özgü ve sürekli bir bağlılıkla kendini gösteren bir duygu durumu olarak ifade ediyor. Bu durum öznenin kişiliğini etkiliyor ve öznenin davranışlarının belirlenme sürecinde etkili oluyor. İlerleyen kısımlarda öznenin bu tutkusal gelişiminin tutkusal dizge üzerinde gösterilebileceğinden bahsettik. Tutkusal dizge evrelerden oluşur ve her bir evre dizge üzerinde gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to figuratively and affectively analyze the texts used in the commercials and to highlight what kind of effects they have over the intended audience by tackling different texts of the commercials. Since commercials are prepared and shot very carefully to have a deep impact on the audience, it is assumed that the affective side is so strong. Of course, these texts lend themselves too many ways of analyses. To convince people they are assumed to make use of various literary devices as well. At the first part, we worked on the term of semiotics and the history of it. We used show cards and analyzed from surface structure to deep structure level by level. We showed that the meaning consists of contrariety. At the second part we worked on figurative semiotics. We analyzed term of rhetoric and the history of it. The specialists, experts and those engaged in the business of writing texts for commercials and the related industry that aim at affecting the audience and viewers through written and oral texts will benefit from this study. Finally we examined icon, iconisation, theme and figure and the relationship among each other. At the third part we worked on the concept“passion”. The concept 'passion' was used to mention the pain of Christ in French and English since the 10th century and it was considered as the illness of the spirit. However the meaning of the concept 'passion' has changed nowadays. First it was being used at the west philosophy and later at the psychology and sociology in the classical age. Passion is an affective state which is violent and durable. It might cause psychological imbalance as well. The psychology science explains the passion term such as intensify, exclusive and durable attachment with an object. The passional progress of the subject can be shown on the passional schema. Passional schema contains phases and each phase can be shown on the schema. We can mention these phases such as disposition phase, sensitizing phase, emotion phase and moralization phase. Compared with texts these phases can be changed or the rows can be changed. When we worked on this schema, we used commercials with the photo story. At the last part we worked on the education of foreign language. We worked on the methods which were applied during the history and worked on the relationship of figure and theme at the well-known method books of French language. By this method, we gained a different vision about teaching of words. This method develops the vocabulary of the students as well.