Ortaöğretim Türk edebiyatı dersleri öğretici metinlerinde kavram haritalama tekniğinin kullanımı
The use of concept mapping in didactic texts in secondary school Turkish literature courses
  1. Tez No: 368269
  2. Yazar: HALİL MELİH KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İLYAS YAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmelere bağlı olarak bilgiye ve bilgi kaynaklarına ulaşmak kolaylaşmıştır. Bu durum bilgi yığınlarına maruz kalan bireylerin bu yığınlar içinden doğru bilgiye kısa zamanda ulaşanların başaralı sayılacağı sonucunu doğurmaktadır. Doğru bilgiye kısa zamanda ulaşabilmek ve bu bilgiyi yapılandırıp kullanılabilir hale getirebilmek ihtiyacı ile dünya üzerinde birçok teknik denenmektedir. Bu tekniklerden biri de kavram haritası tekniğidir. Bilgi teknolojilerindeki gelişmeler Ortaöğretim Türk Edebiyatı öğretiminde kullanılan yöntemlerin de yenilenmesini gerekli kılmaktadır. Bu çalışmanın amacı Ortaöğretim Türk Edebiyatı derslerinin öğretici metinler konularında, ders senaryosu çerçevesinde; dersin hazırlık, araştırma, geliştirme, özet ve değerlendirme bölümlerinde kavram haritaları oluşturabilmektir. Çalışmamız dört bölümünden oluşmaktadır. 1. bölümde bilimsel gelişmelerin doğurduğu ihtiyaçlar ve yapılandırmacı anlayış çerçevesinde yenilenen eğitim programlarının yapısı anlatılmış, problem durumu alt problemlerle beraber ortaya konmuştur. 2. bölümde kavram haritaları tekniğinin etkililiğini araştırmak üzere, farklı bölümlerin farklı okul türlerinde ve farklı yaş grupları üzerinde yapılan araştırmaların sonuçlarına yer verilmiştir. 3. bölümde ise araştırma esnasında kullanılacak yöntemlerden bahsedilmiştir. Çalışmamızın bulgu ve araştırmalar adındaki 4. bölümünde öğrenme kuramlarının kavram haritaları ile ilişkilerinden bahsedilerek kavram haritası oluşturma sürecine değinilmiş, örneklem olarak seçilen makale konusunda dersin çeşitli bölümlerinde kullanılmak üzere kavram haritaları hazırlanmıştır. Ortaöğretim Türk Edebiyatı öğretimi hakkında kısa bilgilendirme yapılmış ve 2005 yılı öğretim programı ve öğretici metinler konuları ilişkilendirilmiştir. Kavram haritalarının özellikleri dikkate alınarak Ortaöğretim Türk Edebiyatı dersleri öğretici metinlerin konularıyla ilgili kazanımlar çerçevesinde bilgisayar destekli ve farklı özellikleri temsil eden 20 adet kavram haritası örneği model olarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, due to technological advances ıt has been easier to get information and source of information. This sitiuation brought forth there sult that individuals who are exposed to a lot of knowledge, who are able to reach the correct information in those information in a short time will be considered as successful. It has been tried many methods and techniques with the need to reach the right information in a short time and to bring this information usable. One of these techniques is the concept mapping technique. The improvements in in formation technology has been necessiated to renew the teaching methods those are used in High school Turkish Literature. The purpose of this study is to create concept maps in high school Turkish literature teaching in the educational texts stages of the course in the preparation, research, development, abstarct and evaluation parts. The needs engendered by scientific developments and constructivist educational programs are explained in the introduction of this study and problem situation is presented for consideration to get her with sub-problems.The results of research conducted are given to investigate the effectiveness on different types of schools, the different age groups, different topics of concept mapping techniques. The methods that will be used during the research time are mentioned in the methods and techniques section. The relationship between learning theory and concept maps are mentioned in the findings and commentary section. Concept maps have been prepared to be used in the article subject and sections of the this course. 2005 education program and educational texts are associated after giving information about high school Turkish Literature Education. 20 concept maps amples which are computer-based and represent different features were prepared considering the characteristics of concept maps in the framework of concept maps techniques in the high school Turkish Literature educational texts.