An Emprical study for the determinants of country credit worthiness
Ülkelerin kredibilitesine etki eden ekonomik unsurların belirlenmesi
- Tez No: 36827
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATIF CEZAİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÜLKELERİN KREDİBİLİTESİNE ETKİ EDEN EKONOMİK UNSURLARIN BELİRLENMESİ Bu çalışmanın amacını ülkelerin kredibilitesinde etkin rol oynayan ekonomik değişkenlerin belirlenmesi oluşturmaktadır. Euromoney ve Institutional Investor adlı iki fînansal derginin yıllık olarak yayınladıkları ülke-risk puanları, kredibilite ölçümleri olarak kullanılmış, ve“logit”analizi uygulanmıştır. Veri tabanı 34 ülkeden oluşmakta ve 1980-1992 yıllan arasındaki zaman dilimini kapsamaktadır. Bu çalışmada, daha önceki benzer çalışmalardan farklı olarak, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler üzerinde durulmuş ve ortak kredibilite belirleyici etkenler bulunmaya çalışılmıştır. Dört adet ekonomik değişkenin ülkelerin kredibilitesi üzerinde önemli etkisi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, bu değişkenlerin dış borçlarını söz konusu zaman dilimi içerisinde ertelemiş ülkelerle, ertelememiş ülkeler arasında ayrım yapma gücünü test etmek için“discriminant”analizi uygulanmış ve altı adet ekonomik değişkenin ayırıcı etkisinin yüksek olduğu belirlenmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This empirical investigation aims to identify the economic factors that determine a country's creditworthiness. Country risk ratings as they are published in Euromoney and Institutional Investor are used as direct creditworthy measurements and logit analysis is applied. The pooled data includes observations of 34 sample countries for the period from 1980 to 1992. This paper seeks to find the common determinants of creditworthiness for both less developed countries and developed countries, thus differentiates from earlier country risk studies which have focused only on developing country's rescheduling cases. Four macroeconomic variables have been found significant in affecting country creditworthiness. The question, as to whether the indicators that are found significant in the logit analysis can perform as well or better in distinguishing the countries which have rescheduled from the countries which have not rescheduled, is answered through discriminant analysis. m