A Study on the empirical anomodies in İstanbul Stoch Exchange
  1. Tez No: 36826
  2. Yazar: KEVORK KİRKORYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VEDAT AKGİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
II ÖZET Bu çalışma, birçok ülkede gözlemlenen ve aykırılıklar diye tanımlanan fiyat haraketierini İstanbul Menkul Kıymetler Borsası için incelemektedir. Araştırma 1 Ocak 1988 - 28 Şubat 1994 dönemini kapsamış ve 142 hisse senedi üstüne yapılmıştır. Sonuç olarak, Ocak ayı ve Küçük firma etkileri Türkiye'de de bulunmuştur. Ancak, Ocak ayı etkisini daha çok ilk iki haftada göstermektedir. Küçük firma etkisi ise, Ocak ayında çok daha güçlü gözlemlenmiştir. Haftanın günleri incelemesinde, pozitif Cuma günü etkisi büyük firmalar için onaylanırken, negatif Pazartesi günü etkisi, pozitif bir şekilde, küçük firmalar için bulunmuştur. Ayrıca, senetlerin pazar değerine bakılmaksızın çok düşük Sah getirilen elde edilmiştir. Risk düzeltme sonucu, yukarıda sözü edilen tüm aykırılıklar azalan bir etkiyle gözlenüenebilmiştir. Yine de, Mçbirmin nedeni tam olarak açıklanamamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study focuses on and seeks to test whether some of anomalies/ empirical regularities observed in several countries exist also in the Turkish stock market. It covers the six-year period from January 1, 1988 to February 28, 1994 and the sample consists of 142 stocks listed in Istanbul Stock Exchange. The findings indicate that, altough there are some differences from other markets, January effect and small firm effect are found in Turkey for the stated period. The size effect is very clear in January. Another important result is the realization of 80% of total January returns in the first two weeks of that month. For the day-of-the-week effect, (positive) Friday effect is supported for large firms' stocks, but (negative) Monday effect is found in the positive manner, for small firms. Instead of low Monday returns ( as in several countries), low Tuesday returns are observed for each size group. After the risk-adjustment process, January, size and the day of the week effects are still observed, but to a lesser extent. However, none of the causes of the above stated anomalies are fully explained.