Çocukların suça sürüklenmesinde ailesel faktörlerin rolü (İzmir ili örneği)
The role of familial factors in juvenile delinquency (case of iİzmir)
- Tez No: 368278
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ÖZDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı, ailedeki çocuk sayısı, ailenin gelir düzeyi, anne-babanın eğitim durumu, ailenin parçalanmış olup olmaması, ailede suç işlemiş bireylerin varlığı, ailede uyuşturucu madde kullanan bireylerin varlığı ve anne baba tutumları gibi ailesel faktörlerin çocukların suça sürüklenmesindeki rolünü incelemektir. Araştırmanın örneklemi Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Müdürlüğü'nün İzmir ilinde bulunan Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü Çocuk Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan ve İzmir Adliyesi Çocuk Mahkemelerince yargılanmaları devam eden 106 suça sürüklenmiş çocuk ile İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda eğitim gören 183 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada çocukların anne ve babalarının çocuklarına karşı tutumlarını belirlemek amacıyla Ana-Baba Tutum Ölçeği ile çocuklar ve ailelerine ilişkin sosyo-demografik bilgileri belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Çocukların suça sürüklenmesinde ailesel faktörlerin suça sürüklenen ve sürüklenmeyen çocuklarda farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymak amacıyla çapraz tablolar ve ki-kare analizi kullanılmıştır. Suça sürüklenen ve sürüklenmeyen çocukların algıladıkları ana-baba tutumları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek amacıyla ise bağımsız gruplar için t-testi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda suça sürüklenen çocukların ailedeki çocuk sayısı, ailenin gelir düzeyi, anne-babanın eğitim durumu, parçalanmış aileye sahip olma, ailede madde kullanan bireylerin varlığı, babanın suç öyküsünün bulunması ve anne-baba tutumları gibi faktörler açısından suça sürüklenmeyen çocuklara göre anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the role of familial factors such as number of children in the family, level of income, educational status of the parents, having a broken family, parent's delinquency, substance use among family members and parental attitudes in juvenile delinquency. The sample of this study was consisted of 106 juvenile delinquents who were arrested in Ministry of Justice - General Directorate of Prisons and Detention Houses in Aliağa İzmir and who were still tried in İzmir Courthouse Juvenile Court; and 183 students who are enrolled in schools various high schools in İzmir. In this study,“Parental Attitude Scale”was used to investigate the parental attitudes of parents and“Personal Information Form”developed by the researcher to describe the socio-demographic characteristics of families. Chi-square test and cross tables were used to compare the familial characteristics of delinquent and the nondelinquent children. Also, independent sample t-test was used to compare the parental attitudes of delinquent and the nondelinquent children. Results of study indicated that deliquent and nondeliquents childrens differed significantly according to number of children in the family, level of income, educational status of the parents, having a broken family, drug use among family members, father's delinquency and parental attitudes.