Parçalanmış aileye sahip üniversite öğrencilerinin anne baba tutumlarını algılama biçimleri ve ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmaları
Parental attitudes of university students with single parents and their relational cognitive distortions
- Tez No: 368279
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HADİYE KÜÇÜKKARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada parçalanmış aileye sahip üniversite öğrencilerinin anne baba tutum algıları ve ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmaları belirlemek ve çeşitli değişkenlere göre (cinsiyet, yaş, kardeş sahibi olup olmaması, sosyo-ekonomik durumu, anne ve babanın eğitim düzeyi, kendisini başarılı görüp görmeme vb.) ilişkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma örneklemini Kütahya'da parçalanmış aileye sahip 270 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmaya gönüllü olarak katılan öğrencilere verilen ölçekler, araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Örneklem kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemine göre seçilmiştir. Veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu (KBF), Kuzgun ve Eldeleklioğlu'nun (2005) Anne Baba Tutumları Ölçeği (ABTÖ) ve Hamamcı'nın (2002) İlişkilerle İlgili Bilişsel Çarpıtma Ölçeği (İBÇÖ) kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız gruplar için t-testi, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi ve Pearson Momentler Korelasyon Katsayısından yararlanılmıştır. Araştırmada demokratik, koruyucu ve otoriter anne baba tutumu ile cinsiyet ve yaşamaktan mutlu olma, yakınlıktan kaçınma, gerçekçi olmayan ilişki beklentisi ve zihin okuma bilişsel çarpıtmaları ile kendini başarılı görme arasında anlamlı fark olduğu saptanmıştır. Demokratik anne baba tutumu ve yakınlıktan kaçınma bilişsel çarpıtması arasında negatif, koruyucu anne baba tutumu ile yakınlıktan kaçınma ve gerçekçi olmayan ilişki beklentisi bilişsel çarpıtmaları arasında pozitif, otoriter anne baba tutumu ve yakınlıktan kaçınma bilişsel çarpıtması arasında ise pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to define the attitude perceptions of the university students having broken family about their parents, and cognitive distortions based on this relation considering the variable factors such as gender, age, socio-economical status, the educational level of the parents, having siblings or not or feeling themself as a successful person or not etc. The sample of the research consists of 270 university students who are in Kütahya, having broken families. Scale factors which are given to the volunteers are applied by the researcher. The sample of the research was chosen by convenience sampling method.“Personal Information Form”prepared by researcher,“Parents Manner Scale”developed by Kuzgun and Eldeleklioğlu (2005), Interpersonal Cognitive Distortions Scale developed by Hamamcı (2002 ) has been distributed to the participants of the survey. The data has been analysed using SPSS 20.0 which is common for Social Sciences.In the evaluation of the data, T-test for the independent groups, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test and Pearson Moment Correlation Coefficients were used. In this survey, it is confirmed that there is a specific meaningful difference between the democratic, conservative and authoritarian parent manner and the gender, happiness of life, avoidance of close relations, irrealistic relationship expectations and between the mind-reading cognitive distortions and the feeling successful. Moreover, there is a negative meaningful relationship between democratic parental attitude and distortion of avoidance from intimacypositive relationship between conservative parents manner and distortion of avoidance from intimacypositive relationship and irrealistic relationship expectations; and positive meaningful relationship between authoritarian parent manner and distortion of avoidance from intimacypositive relationship