Sosyal medyada siyasal iletişim: 2011 Genel Seçimlerinde iktidar ve anamuhalefet partilerinin sosyal medya stratejileri
Political communication in social media: social media strategies of the ruling and opposition parties'in 2011 General Elections
- Tez No: 368309
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE KURUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
“Sosyal Medyada Siyasal İletişim: 2011 Genel Seçimlerinde İktidar ve Anamuhalefet Partilerinin Sosyal Medya Stratejileri”başlıklı yüksek lisans tezimde amacım; seçime son bir ay kala iktidar ve ana muhalefet partileri adına interaktif sosyal medyada paylaşılan mesajları içerik analizi yöntemiyle yorumlamak; hangi konulara ne oranda ve nasıl yer verildiğini saptamaktır. Bu doğrultuda siyasal iletişim kavramı; hem siyaset ve iletişim kavramları tüm unsurlarıyla birlikte araştırılmış, hem de kavram olarak tüm teorik yönleriyle incelenmiştir. Aynı zamanda medya ve yeni medya kavramları geçmişten günümüze incelenmiş ve seçim kampanyalarında siyasal iletişimin kullanılması ve medyanın seçim kampanyalarındaki misyonuna yer verilmiştir. Çalışmamın uygulama kısmında ise; öncelikle iktidar ve anamuhalefet partilerinin siyasi kimliklerine yer verilmiştir. Sonrasında bu partilerin daha önceki seçimlerde gerçekleştirdikleri siyasal iletişim faaliyetlerine, 2011 genel seçimleri öncesi sosyo-politik ortama, partilerin seçmen kitlelerine, seçim kampanya faaliyetlerine ve seçim kampanyalarındaki söylemlere yer verilmiştir. Son olarak interaktif sosyal medya hesapları olan Facebook ve Twitter örneklemi üzerinden partilerin resmi hesapları veya partiye gönül veren partililerin açmış oldukları sosyal medya hesaplarında seçim tarihi olan 12 Haziran 2011 tarihi öncesindeki son bir aylık propaganda sürecinde niteliksel ve niceliksel içerik analiziyle mesajlar incelenmiş ve yorumlanmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi adına Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun resmi Facebook hesabı“Sakin Güç”; mevcut iken, iktidar partisinin resmi facebook hesabı bulunmamaktadır. Bu yüzden partiye gönül veren çeşitli parti üyeleri“Ak Parti'yi Seviyoruz”adlı facebook hesabından seçim sürecinde çeşitli paylaşımlarda bulunmuşlardır. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kendi resmi twitter hesabı“@kilicdarogluk”tan seçmenlerine seslenmiştir. Ak Parti'nin kullandığı twitter hesabı ise; Recep Tayyip Erdoğan'ın twitter hesabı @RT_Erdogan'dır. 11 Mayıs 2011 ve 11 Haziran 2011 tarihleri arasında bu sosyal paylaşım hesaplarında paylaşılan mesajlar niteliksel ve niceliksel olarak incelenmiştir. Öncelikle her tarihte kaç adet mesaj paylaşıldığı ve bu mesajların hangi konularda olduğu incelenmiş, ülke tarihi açısından önemli olan tarihlerde ve partilerin bu tarihlere verdikleri öneme göre mesaj paylaşım sayılarının çoğaldığı görülmüştür. Daha sonra; paylaşılan mesajlar şu başlıklara göre sınıflandırılarak frekans aralıklarına göre yorumlanmıştır: Sosyal Yapının Güçlendirilmesi İle İlgili Mesajlar, Güven ve İstikrarla İlgili Mesajlar, Eğitimle İlgili Mesajlar, Sağlıkla İlgili Mesajlar, Milli Bütünlükle İlgili Mesajlar, Uluslararası İlişkilerle İlgili Mesajlar, Konut Sorunuyla İlgili Mesajlar, Ulaşımla İlgili Mesajlar, Rakip Parti veya Partilere Yönelik Negatif Mesajlar, İcraatlar ve/veya Projelere Yönelik Mesajlar. Sonuçta partilerle ilgili bu hesaplardan paylaşılan mesajların ağırlı olarak İcraatlar ve/veya Projeler ve Rakip Parti veya Partilere Yönelik Negatif Mesajlar oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Political Communication in Social Media: Social Media Strategies of the Ruling and Opposition Parties'in 2011 General Elections Master's thesis titled my aim; a month before the last election on behalf of the ruling and main opposition parties shared interactive social media messages with content analysis to interpret; which is given to issues and how to determine at what rate. In this respect, the concept of political communication; both politics and communication, with all its elements have been studied, as well as all the theoretical aspects of the concept have been examined. At the same time media, new media concepts from the past have been studied and used in the election campaigns of political communication and the media in the election campaign has been given to the mission. In the application part of the study; priorities of the government and the main opposition party is given to political identity. In previous elections, these parties after they perform activities of political communication, socio-political environment ahead of the 2011 general elections, the party to the voters, the election campaign activities and discourses are given in the election campaign. Finally, interactive social media accounts with Facebook and Twitter on the sampling party official accounts or parties who devoted themselves to party members have opened their social media accounts election date of June 12th, 2011 prior to the last one-month propaganda in the process of qualitative and quantitative content analysis, the messages are examined and interpreted. Republican People's Party leader Kemal Kılıçdaroğlu's Facebook account on behalf of the“Quiet Power”; There is the ruling party's official facebook account. That's why several party members who love to party“Ak Party We Love”from facebook account from the selection process have been found in various shares. CHP leader Kemal Kılıçdaroğlu, their official twitter account“@ Kılıçdaroğlu”presentation was addressed to voters. If the AKP is using twitter account; Recep Tayyip Erdogan's twitter account is @ rt_erdogan. Between 11 May 2011 and 11 June 2011 accounts shared in this social networking messages were analyzed qualitatively and quantitatively. First of all, how many messages are shared in history and issues to be examined which of these messages, which are important dates in the history of the country and the importance given to the parties by that date the number of messages of sharing has been shown to proliferate. Then; shared messages are classified according to the following headings were interpreted according to the frequency range: Social Structure Strengthening Posts Related to, trust and stability Related Posts, Education Related Posts, Health Related Post, National's entirely Posts Related to International Relations, with the Related Posts, Housing Problems Related to Messages, with transport Related Posts, Opponent Party or Parties Towards Negative Messages, Fulfillment of and / or Project Oriented Messages. After all relevant parties as to the weight of messages from these accounts Fulfillment shared and / or projects and towards the opponents Party or Parties were found to be negative Post.