Beycesultan Höyük kazısından ele geçen Geç Tunç Çağ 5. tabaka keramiklerinin değerlendirilmesi ve tarihlendirilmesi
The evaluation and dating of Late Bronze Age pottery from Beycesultan
- Tez No: 368310
- Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF ABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
“Beycesultan Höyük Kazısından Ele Geçen Geç Tunç Çağın Son Dönemine Ait Keramiklerin Değerlendirilmesi ve Tarihlendirilmesi”adlı tez çalışmasında Beycesultan'ın eski ve yeni dönem kazı verileri değerlendirilerek, Geç Tunç Çağ Tabakasına ait keramikler mal gruplarına ayrılmış ve tipolojisi yapılmıştır. Bu değerlendirme sonucunda eski kazı döneminde II, Ia ve Ib tabakalarının yeni kazı döneminde ortaya çıkardığımız 5b, 5a ve II. tabakalar ile çağdaş olduğu ortaya çıkmıştır. Değerlendirilen bu keramikler aynı zamanda Ege Bölgesinde yer alan bir takım yerleşimler ile karşılaştırılmıştır. Yaptığımız karşılaştırma sonucunda ise Beycesultan yerleşiminin Miken etkisi altına girmediği ancak Hitit kültürü ile daha çok benzer yanlarının olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Beycesultan ceramics typology are constituted in named thesis“Review and Dating Ceramics of Beycesultan Höyük During the Late Bronze Age”. The Layer 4, 5a, 5b corresponds to Layers I and II of the first excavations of Beycesultan. The Late Bronze Age ceramics which is found in Beycesultan are compared to other key settlements in Aegean region. This work show Beycesultan was not impressed the Mycenaean culture but had similarity with the Hittites.