İsmail Akçura koleksiyonundaki heykeltıraşlık eserleri
The sculptural works of the İsmail Akçura collection
  1. Tez No: 368337
  2. Yazar: AİSE TSELEPİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN DOĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
“İsmail Akçura Koleksiyonundaki Heykeltıraşlık Eserleri”isimli bu çalışmanın konusunu Akçura koleksiyonunda yer alan ve Manisa Müzesi envanterine kayıtlı bulunan yedi adet heykel başı oluşturmaktadır. Söz konusu heykel başları koleksiyona satın alma yoluyla katılmıştır ve tamamının Roma Dönemi özellikleri taşıdığı saptanmıştır. Eserler Roma heykeltıraşlığının iki önemli alanı olan Yunan özelliği taşıyan kopya eserler ve Portrecilik sanatı çerçevesine yerleştirilmektedir.Çalışmanın ana bölümünde eserler Kadın ve Erkek başları olmak üzere iki alt başlık şeklinde ele alınmıştır ve stilistik ve teknik açıdan incelenmiştir. Koleksiyon eserlerinin oluşturduğu önemli bir sorunsal başların orjinalliği konusudur ve araştırma çerçevesinde bu sorunun cevaplanması hedefler arasında yer almıştır. Bu amaçla eserler detaylı bir şekilde tanımlanmış, saptanan benzerleri ile stilistik ve teknik açıdan karşılaştırılarak yorumlanmış ve tarihlendirilmeye çalışılmıştır ve orjinallikleri değerlendirilmiştir.Araştırmanın sonunda eserlerin Roma Dönemi benzerleri ile yapılan karşılaştırmalar ve birbirleri ile sahip oldukları ortak noktaların değerlendirilmesi yedi eserden altısının modern kopya olarak saptanmasına sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of the study entitled ' The Sculptural Works of The İsmail Akçura Collection' consists of seven sculptured heads included in the collection and registered in the inventory of the Museum of Manisa. The aforementioned heads were acquired through purchase and have been defined to be bearing characteristics of Roman sculpture. The artifacts are part of two important subjects of Roman sculpture, the first being the replicas bearing characteristics of Greek sculpture and the other the art of Portraiture.The main part of the study consists of the stylistic and technical analysis of the artifacts under the subheadings of Female and Male heads. The issue of the authenticity of the heads constitutes an important problem of these artifacts of the collection, a subject which was aimed to be answered as part of the study. For this purpose the sculptural works were described in detail, were compared to their similars and interpreted on stylistic and technical aspects with the aim of dating and estimating their authenticity.The comparisons of the artifacts with their Roman similars and the estimation of the similarities among the heads led to the conclusion that six of the seven heads are modern copies.