Enerji talebi ve enerji talebini belirleyen faktörler: Türkiye uygulaması
Energy demand and factors determining of energy demand: Pratice in Turkey
- Tez No: 368344
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, 1971-2006 döneminde Türkiye'de enerji talebi ve enerji talebini belirleyen faktörler incelenmiştir. Enerji talep tahmin modeli oluşturularak çalışmaya en uygun değişkenler seçilmiştir. Ekonometrik analizler ile açıklayıcı değişkenlerinin enerji talebi üzerindeki uzun ve kısa dönem etkisi incelenmiş, genelleştirilmiş etki-tepki fonksiyonu ve varyans ayrıştırması sonuçları yorumlanmıştır. Ekonometrik çalışmada elde edilen sonuçlara göre ele alınan dönemde Türkiye'de uzun dönemde elektrik fiyatının, sanayi sektörü ve tarım sektörü GSYİH'nin artması enerji talebini artırırken, petrol fiyatındaki artışın ise enerji talebini azalttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, energy demand in Turkey and factors that effect it are investigated for the period 1971-2006. The most fitting variables are chosen to from the energy demand predicition model. Wiht econometric analysis, short and long term effects of the independent variables on the energy demand are analysed and results of generalized impulse-response function and variance decomposition are investigated. According to results, in the long run, an increase in electricity prices, agriculture's and industry's shares in GDP lead to an increase in energy demand, on the other hand, an increase in petroleum price decreases energy demand for Turkey.