Kadınların gün faaliyetlerine katılımının belirleyicileri üzerine bir analiz (Afyonkarahisar örneği)
The determinants of participation to the gün activities (The case of Afyonkarahisar)
- Tez No: 368345
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK AKÇAY, PROF. DR. ŞUAYIP ÖZDEMİR, PROF. DR. MEHMET KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, Afyonkarahisar il merkezinde yaşayan kadınların gün faaliyetlerine katılmalarının potansiyel belirleyicilerini araştırmaktır. Gün faaliyetlerine katılımın potansiyel belirleyicileri olarak gelir, yaş, eğitim, medeni durum, çalışıp çalışmama, evde çalışan kişi sayısı ve evde bulunan çocuk sayısını kapsayan bir model oluşturulmuştur. Çalışmada kullanılan veriler Afyonkarahisar il merkezinde yaşayan 425 kadından anket yöntemiyle elde edilmiştir. Oluşturulan model Logit ve Probit yöntemleriyle tahmin edilmiştir, ayrıca anket verilerine Ki-kare testi uygulanmıştır. Logit ve Probit modellerinin tahmin sonuçlarına göre yaş, eğitim, medeni durum kadınların gün faaliyetlerine katılma olasılığını artırırken, kadınların çalışıp çalışmaması gün faaliyetlerine katılma olasılığını azaltmaktadır. Diğer değişkenler kadınların gün faaliyetlerine katılma olasılığını etkilememektedir. Ki-kare testi sonuçlarına göre gün, kadınların sosyal çevrelerini genişletmekte ve boş vakitlerinin değerlendirilmesinde önemli bir araç olmaktadır. Gün faaliyetlerinden elde edilen gelirin aile tasarrufunu artırması gibi ekonomik bir yönü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine potential determinants of gün activities (Social days) in Afyonkarahisar providence. A model which contains income, age, education, employment, number of employed in the household, number of children and marital status is constructed. Data is obtained from a survey conducted for 425 women. The model is estimated using Logit and Probit, also Chi-Square test is applied. The results of Logit and Probit models indicate that while age, education and whether or not a woman is married increases the probability of participating gün activities, whether or not a woman is employed reduces probability of participating gün activities in a statistically significant ways. Other variables do not have statistically significant effect on the probability of participating gün activities. The results of Chi-Square test reveal that gün activities make women more sociable and is an important tool to spend their spare time usefully. Increasing the family saving is one of the economic aspect of gün activities.