Ödemiş şehrinde suçların coğrafi analizi
Geographical analysis of crimes committed in ödemis city
  1. Tez No: 368347
  2. Yazar: FATİH AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Suç insanlık tarihiyle yaşıt, geçmişten günümüze var olan yaşayan ve toplumla birlikte değişen bir olgudur. Suç konusunda birçok farklı bilim dalı, kendi disiplinlerine özgü suç olgusu üzerine çalışmalar yapmışlardır. Coğrafya bilimi suçu, kendine özgü disiplin ve yöntemleriyle inceleyen bilim dallarından birisidir. Suç olayında coğrafi mekân önemlidir. Mekânda suçun meydana geldiği yer, sebep-sonuç ilişkisi ve dağılışı açısından coğrafyanın inceleme alanı içerisindedir. Bu çalışmada Ödemiş şehrinde işlenmiş suç türlerinin dağılışı, şehrin coğrafi özellikleriyle ilişkilendirilmeye çalışılmış ve şehrin coğrafi özelliklerinin suçlar üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Ödemiş İlçe Emniyet Müdürlüğünden gerekli izinler alınarak elde edilen 2007-2012 yılları arasını kapsayan veriler yardımıyla gerekli analizler yapılarak incelenmiştir. Ödemiş İlçe Emniyet Müdürlüğü sorumluluk alanı, şehir mücavir alanını kapsamaktadır. Emniyet Müdürlüğünden alınan günlük olay tutanakları ve verileri, tüm yıl baz alınarak toplanmıştır. Toplanan veriler, suç türleri ayırt edilerek, mahalle ve sokak bazlı noktasal dağılış haritaları elde edilmiştir. Bu çalışmayla, ele alınan sonuçların mekânın bazı coğrafi özellikleriyle ilişkili olarak dağılış gösterdiği tespit edilmiştir. Şehrin, iklim, nüfus, yerleşme, ekonomik ve sosyo-kültürel özelliklerinin suç ve suç türlerinin dağılışında oldukça güçlü olduğu gözlemlenmiştir. Şehrin ticaret fonksiyonunun yüksek olması, detaylı pazar yeri çalışmasına gereksinim duyulmuştur. Bu bağlamda Ödemiş cumartesi pazarında işlenen suçlar ayrı bir bölüm olarak ele alınmıştır. Türkiye'de suç coğrafyası çalışmaları oldukça kısıtlıdır, yapılan çalışmaların sayısının az olması veri elde etmenin güçlüğünden kaynaklanmaktadır. Benzer çalışmaların artması, bu çalışmalar için veri sağlanmasını arttıracak, daha detaylı kapsamlı çalışmalar yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Crime is the same age as history of humanity and fact which lives from past to present and changes with the society. Lots of different diciplines of science did lots of works by their own deciplines abouth crime. The science of Geography is a kind of science which examines the crime by their own deciplined and method. Geographical area is very importand for crime. The place where the crime is happened, the relationship between reason and result belongs to the crime scene investigation of Geography. İn this work; the types of crime's distribution which occured in Ödemiş is tried to be associated with the geographical features of city and geographical features of city are estimated of crimes. The dates between 2007-2012 which got from Ödemiş Police Headquartes by taking permission are examined by analize. Security respansibility area contains the city improvement area. Datums and Daily events reports which are got from Police headquarters collected by taking into consideration of all the year with the datas, the maps are obtained the ward and streets pinpoint distribution by sperating the types af the crimes. With this work, some results which are exaimed are distributed with the relationship of the geographical features of the area. City, climate, population, inveteracy, economic and socia-culturel features have great effect on crimes and crime types. City's high trade fuction couses the detailed work of marketplace. With this function the crimes of Ödemiş Marketplace are examined as a different part. The studies of crime geography in Turkey are limited because of the difficulties to get the information. The increases of this kind of work can cause the increases of getting datas for these works and also can be worked more detailed and more comprehensive.