Sinop ili yerleşim yeri adları üzerine bir dil incelemesi
A language observation about settlement names of Sinop province
- Tez No: 368355
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada Sinop ili yerleşim yeri adlarını yapıları ve anlamları açısından sınıflandırma çalışması yapıldı. Çalışma Giriş, I, II, Sonuç, Sözlük ve Kaynakça bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin konusu, amacı ve sınırlılıkları belirtildi, Sinop ili coğrafyası ve tarihi hakkında kısa bilgi verildi. I. Bölümde yer adları söz dizimsel açıda, II. Bölümde yer adları ifade ettikleri anlamlar açısından gruplara ayrıldı.“Sinop İli Yerleşim Yeri Adları Üzerine Bir Dil İncelemesi”adlı bu çalışmamızda amacımız Türkiye'de gelişmekte olan yer adları alanına katkıda bulunmak, Sinop ilinin köy, mahalle, cadde ve sokak adlarının yapı ve anlam bakımından genel çerçevesini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
In this study, a categorizing is done about Sinop's location names according to their structures and meanings. This study includes Introduction I, II, Conclusion, Dictionary and Bibliography parts. In introduction part after stating about the subject, aim and the limits of the thesis, a short information is given about Sinop's geography and history. At the part I, location names are studied in the light of syntax. At the part II location names are categorized according to their meanings. Our aim in the study of 'A Language Observation About Settlement Names Of Sinop Province' is that to make contribution to developing area of location names in Turkey and to determine the borders of Sinop's village, district, and street names in the light of their structures and meanings.