Eğitim ve sağlık harcamalarının gelir ve ikame etkisinin analizi
An examination of income and substitution effects of education and health expenditures
- Tez No: 368358
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA SAĞBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Devletin elde ettiği vergi gelirlerinin hane halkları üzerinde gelir ve ikame etkisi olduğu gibi kamu harcamalarının da hane halkları üzerinde gelir ve ikame etkisi vardır. Kamu harcamaları nedeniyle insanların daha fazla çalışma isteğinde bulunmasına gelir etkisi denir. Kamu harcamalarının hane halklarını aylaklığa teşvik ettiği duruma ikame etkisi denir. Bu çalışmada eğitim ve sağlık harcamalarının gelir ve ikame etkisi incelenmiştir. Anket yolu ile elde edilen veriler çapraz tablo analizi başta olmak üzere, istatistiki yöntemlerle analiz edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular eğitim harcamalarının gelir etkisine yol açtığını göstermektedir. Bulgular sağlık harcamalarının gelir etkisine neden olmadığını göstermektedir. Karşılaştırmalı analiz bulguları eğitim harcamalarında ortaya çıkan gelir etkisinin sağlık harcamalarında ortaya çıkan ikame etkisinden daha büyük olduğunu göstermektedir. Bunun iki nedeni tespit edilmiştir: Özel eğitim kurumlarının kamu eğitim kurumlarından daha kaliteli kabul edilmesi ve özel eğitim harcamalarına ayrılan payın toplam özel tüketim miktarına oranının özel sağlık harcamalarından fazla olması.
Özet (Çeviri)
Public expenditures have income and substitution effects on households as well as taxes. If people work more due to public spending, this is called as income effect. If people are encouraged to work less due to public spending this is named as substitution effect. In this study, whether public education and public health spending cause income and substitution effects is examined. The data are obtained by questionnaire and examined by cross-table analysis with other statistical methods. The findings demonstrate that education spending causes income effect, while health care spending does not create income effect. A comparative analysis shows that the size of the income effect is greater than the substitution effect. The possible reasons of the findings are: people accept that the quality of private schools are better than public schools; the share of private education spending is higher than private health care spending in total private spending.