Tüketicilerin turizm amaçlı satın alma karar sürecine sosyal medyanın etkisi
The effect of social media on consumers' purchasing decision for tourism
- Tez No: 368363
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SANDIKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Yıllar geçtikçe sosyal medya insanların hayatında giderek daha önemli bir rol oynamaktadır. Günümüzde çoğunlukla soyut ürünler satın alan turistler, alacakları ürünleri tecrübe etmeden o ürünlerin doğru ürünler olduğundan emin olmak için sosyal medya platformlarını bilgi kaynağı olarak kullanmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı, bu konuda daha geniş bir anlayış oluşturmak için, turistlerin satın alma karar sürecinde sosyal medyayı ne zaman ve nasıl kullandıklarını analiz etmektir. Ayrıca, çalışma, turistlerin satın alma karar sürecinde sosyal medya platformlarını ne ölçüde kullandığını, hangi sosyal medya platformlarının bilgi kaynağı olarak daha güvenilir olduğunu ve hangilerinin daha çok kullanıldığını incelemektedir. Çalışma sonuçlarının analizi, sosyal medyanın turistlerin demografik özelliklerine göre, onların satın alma karar sürecini farklı şekillerde etkilediğini göstermektedir. Bu çalışma turizm sektöründe sosyal medya pazarlamasının artan önemini teyit etmektedir. Bu çalışmanın bulguları, ayrıca sosyal medyanın ne zaman ve nasıl kullanılması gerektiği konusunu geliştirmeleri için turizm işletmelerinin pazarlama bölümlerine önemli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Over the years, social media has played an increasingly significant role in people's life. Nowadays especially tourists, who mostly purchase intangible products, use social media platforms as information sources in order to assure that they buy right products before they experience them. The objective of this study is to analyze how and when tourists use social media along their buying decision process in order to create a wider understanding on this subject. Also, the study aims to investigate to which extent tourists make use of social media platforms in buying decision process, and which social media platforms are more trusted as information sources and used more. The analysis of the study outcomes shows that social media affects tourists' buying decision process in different ways according to their demographic characteristics. This study confirms the emergent importance of social media marketing in tourism industry. The findings of this study also contribute important information to marketing departments of tourism businesses in order to enhance the understanding of when and how social media should be used.