Namık Kemal ve Mehmed Akif'in 'batı' algıları
The 'west' perceptions of Namık Kemal and Mehmed Aki̇f
- Tez No: 368364
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZELKİF POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, Osmanlı/Türk/İslam modernleşmesinde önemli yerlere sahip olan Namık Kemal ve Mehmed Akif'in 'Batı' algılarını ele almaktadır. Ortak bir geçmiş üzerinden tanımlanan Batı ve Batı medeniyeti modernite sürecinde dünyanın geri kalanı üzerinde hâkimiyet kurma çabası içine girmiştir. Bu çaba doğrultusunda Batı haricindeki bazı toplumlarda, bu hâkimiyetten kurtulmaya dair arayışlar ortaya çıkmıştır. Osmanlı Devleti de bu hâkimiyet çabasından etkilenen toplumlardandır. Bunun neticesinde Osmanlı Devleti'nde de modernleşme arayışları başlamıştır. Modernleşme hareketleri doğrultusunda Batı'ya dair algılar da değişmeye başladı. Namık Kemal ve Mehmed Akif modernleşme sürecinde yaşamış birer aydın olarak bu çabalar dâhilinde Batı'ya dair algılar oluşturmuşlardır. İkisinin Batı algıları bu sürecin sosyolojik ve psikolojik etkisi altındadır. Batı'ya dair algılarında olumlu ve olumsuz olmak üzere iki Batı yer almaktadır. İlk olarak ilerlemeyi ve medenileşmeyi sağlamış ve ondan ibret alınması gereken Batı yer alır. Aksi durumda ise Osmanlı topraklarını tehdit eden emperyalist Batı bulunmaktadır. İkisinin birbirine benzer Batı algılarını incelemek Batı'nın Osmanlı/Türk/İslam düşünce tarihi tarafından nasıl algılandığını Namık Kemal ve Mehmed Akif'in düşünceleri üzerinden ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the 'West' perceptions of Namık Kemal and Mehmed Akif who had key positions for Ottoman/Turkish/Islamic modernization. The West and Western civilization which are defined by common history have been in a struggle for domination over the rest of the world during modernity process. In accordance with this struggle it has occurred some quests in order to get rid of this struggle in some non-Western societies. The Ottoman State is one of the societies which were affected by this domination struggle. As a result of this modernization quests have started in the Ottoman State. In line with modernization movements perceptions about the West started to change. Namık Kemal and Mehmed Akif as intellectuals who lived during modernization process created perceptions about the West within these quests. Their perceptions of the West are under the sociological and psychological influence of this process. Their perceptions of the West include two-sided perceptions of the West which are positive and negative. Primarily, it appears a West which is progressive and civilized; in addition, an example in order draw a lesson from it. Otherwise, there is a West which is imperialist threatens the Ottoman lands. Studying similar West perceptions of Namık Kemal and Mehmed Akif will present how Ottoman/Turkish/Islamic intellectual history perceives the West through Namık Kemal and Mehmed Akif's thoughts.