Hedonik ve fonksiyonel faydaya yönelik dijital mecra içeriklerinin turistik tüketicilerin satın alma karar sürecine etkisi Kastamonu örneği
The effect of hedonic and functional utility-oriented digital media content on the purchasing decision process of tourist consumers is an example of Kastamonu
  1. Tez No: 888186
  2. Yazar: ALPAY ÇIVGIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Turizm, İşletme, Advertising, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmanın amacı dijital mecralarda kullanılan turizm reklam içeriklerinin turistik tüketicilerin karar alma sürecinde tüketicileri daha çok hangi fayda içeren reklam içerikleri satın alma karar sürecine etki etmektedir sorusunun cevabına ulaşmaktır. Araştırmanın çalışma grubunu Kastamonu ili genelinde farklı yaş grupları ve farklı eğitim düzeylerine sahip 131 kadın ve 127 erkek olmak üzere rastgele seçilen toplam 258 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu rastgele seçim yöntemiyle seçilmiştir. Araştırmanın veri toplama aracını Turistik Tüketicilerin Satın Alma Karar Sürecini Etkileyen Hedonik Ve Fonksiyonel Faydalar Anketi oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından oluşturulan ankete pilot çalışma yapılmış ve pilot çalışmanın sonucunda crombach alpha güvenirlik katsayısı 0,775 olarak hesaplanmıştır. Araştırma da elde edilen veriler SPSS 26 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularından yola çıkılarak yapılan analizlerde cinsiyete bağlı t-testi sonucunda hedonik fayda yönlerinin kadınların satın alma karar süreci üzerinde daha fazla etkili olurken, fonksiyonel fayda yönlerinin ise erkek katılımcıların satın ama karar süreci üzerinde daha fazla etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca yaş grupları, eğitim durumları, meslek grupları ve gelir düzeyleri ile yapılan anova testi sonucunda hedonik ve fonksiyonel fayda yönleri ile yaş grupları, eğitim durumları,meslek grupları ve gelir düzeyleri arasında herhangi bir anlamlı ilişkinin bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to reach the answer to the question of which tourism advertising content used in digital media affects consumers in the decision-making process of tourist consumers in the decision-making process of purchasing advertising content that contains more benefits. The study group of the study consists of a total of 258 randomly selected people, including 131 women and 127 men, with different age groups and different education levels throughout the province of Kastamonu. The study group of the study was selected by random selection method. The data collection tool of the research is the Hedonic and Functional Benefits Questionnaire, which Affects the Purchasing Decision Process of Tourist Consumers. A pilot study was conducted on the questionnaire created by the researcher, and as a result of the pilot study, the crombach alpha reliability coefficient was calculated as 0.775. The data obtained in the research were analyzed with the SPSS 26 program. In the analyses based on the findings of the research, it was concluded that hedonic benefit aspects had more influence on the purchasing decision process of women as a result of gender-related t-test, while functional benefit aspects had more influence on the purchasing decision process of male participants. In addition, as a result of the anova test conducted with age groups, educational status, professional groups and income levels, it was found that there is no significant relationship between hedonic and functional benefit aspects and age groups, educational status, professional groups and income levels.