Türk bankacılık sektöründe yaşanan gelişmelerin hanehalkı üzerinde etkileri
Effects of developments in Turkish banking sector on household
  1. Tez No: 368378
  2. Yazar: NAZAN ZİREKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RESÜL YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiye ekonomisinin yaşadığı 2000-2001 krizi sonrasında uygulamaya konulan 'Yeniden Yapılandırma Programı'nın, bankacılık sektörüne yaptığı katkı ve bu katkının hanehalklarının yaşantılarında, tüketim ve tasarruf yapma alışkanlıklarında yaptığı değişimi incelemektir. Çalışmaya öncelikle bankacılığın tanımı, fonksiyonları ve bankacılık tarihi ile giriş yapılmış, sektörü krize hazırlayan süreç incelenmiştir. İkinci bölümde ise kriz sonrası uygulamaya konulan yeniden yapılanma programından, bağımsız düzenleyici-denetleyici kurumların oluşturulmasından, para ve maliye politikası reformlarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde hanehalkının özellikleri anlatılmış, varlık ve yükümlülüklerini oluşturan finansal araçlar açıklanarak bilgi verilmiştir. Dört bölümden oluşan çalışmanın son bölümünde yeniden yapılanma çalışmalarından sonra bankacılık sektöründeki değişim ve bu değişim karşısında hanehalklarının durumu, tüketim ve tasarruf alışkanlıklarındaki değişim incelenmiştir. Son olarak ta tüketim ve tasarruflarda yaşanan değişimin getirdiği risklere karşı alınan önlemlere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, the changes in consumption and saving habits of“The Restructuring Program”that was implemented after Turkey's economy lived the crisis of 2000-2001. Firstly in this work, the definition of banking, functions and banking history are introduced and the process of preparing sector crisis is examined. In the second section, post-crisis restructuring implemented program, the creation of independent regulatory-supervisory agencies, reforms of monetary and fiscal policy are mentioned.In the third section, the properties of households are explained, the financial instruments composed of assets and liabilities are declaratively informed. In the last part of the study consists of four parts, the changes in the banking sector after the reconstruction actions, the state of hosehold to this change, the changes of consumption and saving habits are investigeted. Finally, the meansures taken against to the risks of the changes in consumption and saving are mentioned.