Uluslararası petrol fiyatlarındaki değişimin cari açık üzerine etkisi: Türkiye örneği (1980-2012)
The effect of international oil prices on current deficit-the case of Turkey (1980-2012)
  1. Tez No: 368377
  2. Yazar: KÖKSAL GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKİ İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmanın ilk kısmında cari açık ele alınmış ve makroekonomik açıdan değerlendirilmiştir. Genel bir kavramsal tartışmanın ardından Türkiye açısından durum değerlendirilmiş ve sürdürülebilirlik boyutu dâhil geniş kapsamlı bir yaklaşım gösterilmiştir. İkinci bölümde enerji ve enerji arzı, ülke ekonomilerine yönelik etkileri bağlamında incelenmektedir. Bu amaçla öncelikle enerji üzerinde durulmuş ve daha sonra petrol üzerine yoğunlaşılmıştır. Üçüncü bölümde petrol fiyatları ile makroekonomik değişkenler arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalar incelendikten sonra bu çalışmanın da konusunu oluşturan petrol fiyatları ile cari açık arasındaki ilişkiyi içeren çalışmalar araştırılmıştır. Yapılan ekonometrik analizin sonucunda petrol fiyatlarından cari açığa doğru pozitif yönde bir nedensellik olduğu bulgulanmış ve bu bulgunun literatürdeki diğer çalışmalarla örtüştüğü tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first section of the study discusses current deficit and evaluates with a macroeconomic view. Following a general discussion, situation is assessed and a comprehensive approach including sustainability is adopted. The second section focuses on energy supply and effects on economy. Hence, energy is first discussed and then discussion is concentrated on oil. After discussing relationship between oil prices and macroeconomic variables, researches on relationship between oil prices and current deficit are investigated. Consequently, it is found out that there exist a positive causality form oil prices to current deficit and the finding is supported by other studies in literature.