Katılım bankacılığı ve Türkiye uygulamaları
Participation Bankingand Turkey Applications
  1. Tez No: 368381
  2. Yazar: AHMET TUHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RESÜL YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Gelişen küresel ekonomik yapıyla beraber finansal piyasaların da geliştiğini görmekteyiz. Her geçen gün finansal piyasalara farklı ürünler girmektedir. Son yılların önemli ürünlerinden biride faizsiz finansmandır. Faizsiz finansman dünyada uygulanan İslami bankacılığın aynısıdır. Türkiye'de de ilk başlarda özel finans kurumu adı altında faaliyet göstermiştir. Fakat karşılaşılan birçok problem sonunda Katılım bankaları adını almışlardır. Birçok çeşit sunan faizsiz finansman piyasa yapısından inançları gereği uzak duran kitlelere sunduğu alternatiflerle önemli bir konuma doğru hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Ülke ekonomisindeki olumlu hava ekonomik piyasalara yansımış ve Türkiye piyasaları gelişmeler göstermiştir. Faizden uzak duran kesimler için iyi bir alternatif olan katılım bankacılığı sistemi, bünyesinde farklı çeşitli yatırım araçlarını barındırmaktadır. Türkiye'de Katılım Bankacılığı faaliyetleri yapan toplam dört adet banka bulunmaktadır. Ekonomik yapı içerisinde hızlı bir şekilde yükselen değere sahiptirler. Dünyada da çok hızlı bir şekilde büyüyen yapılarıyla dikkat çekmektedirler. Bu çalışmamızda Katılım Bankacılığı, tanımı, kullandırdığı ürünleri, tarihi, gelişimi gibi birçok ana başlık ve alt başlıklarla hızla gelişen bankacılık sistemi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The booming global economic structure, together with the financial markets in developed societies. Every day different products for the financial markets act. Last year one of the major products of interest-free financing. Interest-free Islamic Banking financing is the same as that applied in the world. In Turkey, the first private finance institution operating under the name shown.But many problems encountered at the end of the name of the Participation Banks. Many offering the kind of interest-free financing from the structure of the market according to their beliefs, stands out to themasses an important location right progressing quickly. Country's economy and favorable weather the economic market, and reflected on the markets of Turkey developments demonstrated. The interest rate cuts away to a good alternative to participation in the structure of banking system within the host range of investment vehicles are different. Turkey's participation in banking activities, making a total of four in the bank and the rapidly rising in the value. In the world, is also very fast-growing attention to the structure of preference. In this study, the participation banking, definition, extended by products, date, like many of the main headings and sub-headings in a rapidly developing banking system participation banking is discussed.